Първият по рода си кариерен форум между средните училища и бизнеса на територията на община Радомир, бе организиран от Община Радомир и официално открит от кмета Кирил Стоев.
Целта на събитието е изграждането на партньорства, които да предлагат на учениците не само информация, но и реални възможности за стажове, работа и личностно развитие, както и да се свържат учениците, чрез средните училища на територията на Община Радомир с пазара на труда /фирмите/, с цел да се помогне на бъдещата работна сила /учениците/ да вземат информирано решение относно своята бъдеща професионална ориентация и кариера.
На събитието присъстваха представители на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, ПГТ „Юрий Гагарин“, ТПГ „Никола Йонков Вапцаров“, ОУ „Христо Смирненски, НУ „Архимандрит Зиновий“, Институт по екологично строителство с. Долни Раковец, Kontrax и HUAWEI България, Дирекция „Бюро по труда“ гр. Перник и гр. Радомир (Агенция по заетостта), „ВетПром“ АД, AQ „Електрик“, ученици и бъдещи кандидат – студенти.
„Идеята и целта днес е да разговаряме за възможностите и бъдещите перспективи пред нашата община, а развитието на една община минава през добро образование и добри условия за бизнес. Целта е да се постави началото на качествено сътрудничество, което да продължи и в бъдеще! Днес търсим правилната формула, в която бизнеса да намира подходящи кадри, тъй като последните години се наблюдава недостиг на работна ръка в почти всяка област. За нас провеждането на този форум е първата стъпка за решаването на този проблем“, заяви кметът Кирил Стоев.
Заместник – кметът на Община Радомир, Станислава Генадиева, подчерта, че взаимодействието между всички присъстващи е много важно за създаването на трудоспособни и отговорни личности.
В първият панел на тема „Ролята на образованието в подготовката на кадри за бизнеса“ СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ представи 10-минутен филм, в който бе представено училището и съхраняването на дългогодишни традиции в образованието, умело съчетани с модерни IT технологии. Училището предлага обучение в следните паралелки:
- „Приложен програмист“ с разширено изучаване на английски език;
- профил „Математическа информатика“ с разширено изучаване на английски език.
Ученици от ПГТ „Юрий Гагарин“ представиха презентация за специалностите и обучението които училището предлага:
- „Автотранспортна техника“, професия „Техник по транспортна техника“;
- „Спедиция, транспортна и складова логистика“ с професия „Спедитор - логистик“.
ТПГ „Н. Й. Вапцаров“ показа дейността и живота в училището в кратък филм, както и една презентация за специалностите, в които учениците се обучават:
- Професия „Икономист-информатик“, специалност „Икономическа информатика“, с разширено изучаване на чужд език. Професията е включена в Списъка на STEM професии.
- Професия „Техник на електронна техника“, специалност „Промишлена електроника“, с разширено изучаване на чужд език. Професията е включена в Списъка на STEM професии и в Списъка със специалности с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.
Приоритет в политиките на училищата на територията на община Радомир е професионалното образование, свързано с нарастващата необходимост от млади специалисти, които се реализират на пазара на труда след завършване на средното си образование. Училищата са доказали през годините, че осъществяват съвременно образование и прилагат обучителни програми, които дават висока квалификация и позитивно образование.
Във втория панел бяха обсъдени потребностите и очакванията на бизнеса от училищата - фирмите, Институт за екологично строителство, Бюро по труда.
Представителите на Danson/„ВетПром“ АД и AQ „Електрик“ презентираха своята дейност и изказаха своето желание за работа с образователните институции в Община Радомир. От срещата стана ясно, че броят на учениците, които провеждат своя стаж при тях се е увеличил през годините, което е надежда за бъдещата и съвместна работа между всички присъстващи институции. Фирмите се нуждаят от кадри, които са обучени за работа и за това желанието им се обединява в програми за стажове и практическо обучение, които дават възможност учениците да придобият опит още по време на своето обучение.
Представителите на бизнеса, споделиха, че учениците са тяхното бъдеще.
От ИЕС - Институт по екологично строителство поканиха директорите да отведат учениците в с. Долни Раковец, за да видят как всеки един отпадък, може да се използва като ресурс. Института презентира своите цели и дейност.
„Към настоящия момент има недостиг на работна ръка в сферата на строителството. Работата с ръце създава една интерактивна среда, това е и нашата цел, сподели Добромир Машев от Института за екологично строителство.
Директорът на Дирекция „Бюро по труда” Росен Симеонов презентира работата и основните функции на Дирекцията, която се фокусира върху младежите и тяхната подготовка за една успешна интеграция на трудовия пазар. Тази услуга е особено полезна за ученици, на които им предстои да завършат. Основната цел на Бюрото по труда, когато работи с ученици, е да ги подпомогне в планирането на кариерата, избор на професия и намирането на първата работа, както и да ги ориентира към обучения и квалификации, които могат да увеличат шансовете им за успешна трудова реализация.
Представени бяха програмите за младите хора: „Старт в кариерата” и „Младежка заетост”.
Дирекция „Бюро по труда” помага на младите хора да направят прехода от училище към професионалния свят, предоставяйки им различни услуги за развитие на кариерата.
В третият панел на форума бяха обсъдени иновациите и нови технологии в образованието и бизнеса и бе презентирана работата в тази посока от Huawei България и Kontrax. По време на форума всички презентации бяха представени на интерактивна дъска предоставена от Huawei България. Те от своя страна заявиха, че Радомир има възможността да се превърне в икономическо сърце на България.
Желанието за работата по създаване на по-тясно сътрудничество между образователни институции и бизнеса, което е от съществено значение за подобряване на качеството на труда и укрепване на икономическата основа на община Радомир, обедини всички участници в събитието.
"С малки стъпки можем да вървим към постигане на една желана цел... Радомир да се превърне в град на младите", каза в заключение заместник – кметът Станислава Генадиева. Тя добави още, че това е първата среща между Община Радомир, образователните институции и бизнеса, но с обещание, че няма да бъде последната, а се поставя началото на едно общо сътрудничество!
В същия ден в зала "Проф. Евгени Кузманов" училищата от Община Радомир представиха брошури, показващи дейността си, както и клубовете за извънкласни дейности.