Разсейването е пандемията на съвременния свят

Изображение 1 от 4

    Разсейването е пандемията на съвременния свят
    Това каза Росен Рапчев, експерт в Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) по време на среща с родители и деца в Радомир. Инициативата е организирана от Община Радомир и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
    На събитието присъстваха кметът на Община Радомир Кирил Стоев, заместник – кметът Станислава Генадиева, началникът на отдел „Охранителна полиция“ към ОД на МВР – Перник комисар Йордан Дунданов и бившият началник на КАТ-София Алекси Кесяков.
    Срещата е част от кампанията „Аз съм тук! Пази живота!“ и беше организирано с цел да подчертае важността на ролята на родителите и семейството във възпитаването на култура за безопасно и социално отговорно поведение на пътя, както и личната отговорност на всеки един от нас за безопасността на децата.
    Дискусията бе водена от експерта от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) Росен Рапчев, комисар Дундаков и Алекси Кесяков, които обясниха на родителите колко голяма е тяхната отговорност към децата и как техните действия влияят на безопасността на децата на пътя.
    Рапчев представи на родителите видеоклипове, показващи какво се случва с необезопасените деца по време на път при различни скорости на движение на автомобила., като обърна специално внимание на рисковете, свързани с използването на мобилни телефони по време на шофиране. Той подчерта, че разсейването, причинено от телефонни разговори или текстови съобщения, може да има фатални последици както за водача, така и за пътниците, особено за децата. Акцентът бе поставен върху необходимостта от промяна в поведението на пътя и нагласата към темата за безопасността.
    „Родителите трябва да бъдат пример за подражание и да покажат на децата си колко е важно да се спазват правилата за безопасност на пътя“, заяви Рапчев.
    Той добави, че според статистиката, коланът е спасил повече човешки животи от моментът, в който е създаден, отколкото е броят на загиналите през Втората световна война.
    От своя страна Комисар Дундаков предложи повишаване на осведомеността за пътната безопасност сред децата. Според него е важно децата да бъдат включени като активни участници по темата за БДП, тъй като техните послания са по-въздействащи и лесно достигат до аудиторията. Той подчерта, че настоящите усилия за пътна превенция не обхващат достатъчно активно водачите с опит. Той предлага нови методи за напомняне на правилата и предоставяне на помощ от страна на полицията, вместо само санкции.
    „Нашите усилия в детските градини и училищата ще дадат резултат след 10 години, когато тези деца станат водачи," заключи комисар Дундаков
    В дискусията се включи и Алекси Кесяков, който подчерта необходимостта от промяна в отношението към безопасността на движение по пътищата. Според него, възпитанието на пътя трябва да започва от семейството и училището, тъй като безопасността на пътя зависи преди всичко от нашето отношение към проблема.
    „Самите ние трябва да променим отношението си към безопасността на движение, не да разчитаме някой друг да научи децата ни на правилата," призова Кесяков, като акцентира върху необходимостта от лична отговорност и активното участие в обучението по пътната безопасност на децата ни.
    Комисар Дундаков раздаде „Молитва за безопасно шофиране“ на децата, за да
    напомнят на родителите си, че всяка секунда е важна и може да бъдат спасени човешки животи.

     

    Източник: Perunik.COM

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини