Изборен анализ откри стотици „невъзможни гласове“

Има разминавания между гласовете в протоколите и в паметта на машините за гласуване, посочват от „Демократичен център"

Поредна порция разминавания бе открита в резултатите от проведените предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Неприятното откритие изникна в анализ на неправителствената организация „Демократичен център“.

Проверката на тази НПО обхваща 1782 избирателни секции, посочени в определението на Конституционния съд (КС) от 26 ноември, с което беше назначена експертиза на резултатите в част от секциите. Анализирано е дали броят на подадените действителни машинни бюлетини за кандидатски листи отговаря на информацията в паметта на машините за гласуване. От „Демократичен център“ изрично уточняват, че анализът им е извършен с техни собствени усилия и не е част от експертната проверка на КС.

От 1782 секции, които са попаднали в списъка на КС, „Демократичен център“ открива разминавания в 1165 секции. Само в една трета от тях (453 секции) секционните избирателни комисии (СИК) са отбелязали в протоколите си забележки за разминавания при машинното гласуване. Най-много секции с разминавания има в 23-ти столичен избирателен район – 147.

Разминаванията засягат общо 7595 гласа. Анализаторите отбелязват, че „има 459 гласа, които би следвало да са невъзможни – а именно да има повече гласове от машинно гласуване, вписани в протокола на СИК, отколкото има в паметта на машината“. Още 7136 гласа са отчетени, които се съдържат в паметите на устройствата, но не са отчетени в протоколите.

„Наблюдава се дисбаланс относно партиите, близо до или над 4% бариера, относно разпределението на гласове, получени в повече от протокола спрямо броя от паметта на машината, и гласовете, които са изгубени в протокола спрямо паметта на машината“, посочват от „Демократичен център“.
 

ПРОВЕРКА

Вчера конституционният съдия Янаки Стоилов очерта пред БНР обхвата на проверката, която ще извърши съдът. В 1777 секции ще се сравнят подадените действителни гласове с тези, които са вписани в протоколите; след това ще се сравнят машинните гласове в протоколите с паметите на машините; накрая ще се направи оценка дали изборните протоколи от тези секции са съставени според изискванията на закона. В други 442 секции ще се проверят недействителните бюлетини. За тези две задачи вече са формирани екипи от експерти, които очакват да получат изборните материали на въпросните секции от общините.

Стоилов посочи, че е възможно в резултат на проверката да се променят подадените гласове за всички политически сили, не само за „Величие“, на която не достигнаха едва 21 гласа, за да влезе в Народното събрание.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини