Наследниците на Тито бутат Сърбия все по-далеч от ЕС с „руски“ закон срещу чуждите агенти

Сръбският вицепремиер Александър Вулин заяви, че Сърбия се нуждае от Закон за агентите за чуждестранно влияние, който стана популярен през последните две години като „руския“ закон. Предложение за приемането на такъв закон беше внесено в парламента от Социалистическата партия на Сърбия (СПС), чийто председател е Вулин.

„Защо е проблем да се знае откъде (визира неправителствените организации - НПО) получавате парите си, от кого ги получавате, как ги харчите и за какво ги харчите“, попита Вулин по време на гостуване в телевизия Б92.

Според него неправителствените организации са „основният лост на всяка цветна революция“, а те се финансират „винаги от чужбина“, като получават пари за различни проекти.

Социалистическата партия на Сърбия е пряк наследник на партията на Тито, а между 1990 и 2000 година е оглавяване от Слободан Милошевич, който бе изправен пред трибунала в Хага за извършване на геноцид по време на войната в Босна и Херцеговина.

Сърбия има сериозен проблем със свободата на медиите, а повечето доклади по темата показва, че голяма част от тях са изкупени от близки до партията на президента Александър Вучич бизнесмени.

Вулин на свой ред е един от най-големите защитници на сближаването на Сърбия с Русия и игнорирането на европейската интеграция на Сърбия, която би станала невъзможна с приемането на „руски“ закон за чуждестранните агенти.

„Те (НПО) броят птичките в парковете, правят стратегически анализи и проучвания на бъдещите събития на Балканите, на Марс, където и да пристигнат, но всъщност служат само за събиране на пари, а след това разпределят тези пари между тези, които ще изпълняват определени задачи, ще оказват натиск върху властите и ще променят общественото мнение“, смята Вулин.

Той допълни, че изключение правят НПО, които се занимават с деца, уязвими групи и които „наистина се занимават с екология“.

В общия случай информацията за проектите, по които се финансират гражданските и неправителствените организации, е публична. Точно обратното е положението с организациите, които пропагандират в полза на авторитарни режими и антидемократични политически лидери, ползващи скрито държавно финансиране или пари от олигарси.

Според Вулин неправителствените организации са независими само от правителството на Сърбия, но са „зависими от други правителства, които им дават пари“. Вицепремиерът заяви, че в Сърбия има много хора, които казват, че в Сребреница е имало геноцид и че Косово е държава, докато в Прищина няма никой, който да казва, че Косово е Сърбия.

По-рано през 2024 г. управляващата партия в Грузия „Грузинска мечта“ прие подобен закон за чуждите агенти, който бе използван от режима на Путин за смазване на опозицията в Русия. Ходът на правителството в Тбилиси доведе до редица критики от страна на ЕС и се превърна в пречка за евроинтеграцията на страната

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини