Индикативните оферти за нов сондаж в „Чирен“ – от 8 до 24.550 млн. лв.

Пет индикативни оферти за прокарването на три нови сондажа в газохранилището „Чирен“ са постъпили в рамките на обявените през ноември пазарни консултации от оператора на съоръжението „Булгартрансгаз“. Предложенията са в изключително широк диапазон – от малко под 8 млн. лв. за един сондаж до 24.550 млн. лв.

Това поставя държавното дружество пред нелеката задача да реши каква прогнозна стойност да даде за бъдещата обществена поръчка за новите експлоатационни сондажи, която предстои да обяви, след като договорът за изпълнението на 10 експлоатационни и 3 наблюдателни сондажа, сключен с „Главболгарстрой“ (ГБС), беше разтрогнат. Така и не бяха официално съобщени причините за отказа на изпълнителя на обществената поръчка, разследвана от Европейската прокуратура заради промяната в технологията на прокарване на десетте сондажа – от вертикални в хоризонтални, които според сигнал на Българския енергиен и минен форум ще спестят на ГБС между 80 и 90 млн. лв. А проектът е безвъзмездно съфинансиран от европейските фондове.

Разваленият договор с ГБС беше за 221 млн. лв. без ДДС за 13-те нови сондажа. новият подход на „Булгартрансгаз“ обаче явно е за раздробяване на поръчката. Вероятно с цел паралелна работа и ускоряване на изпълнението на и без това сериозно забавения проект за разширение на газохранилището от сегашния капацитет от 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м.

В сега обявената пазарна консултация са посочени три конкретни сондажа и разликите з индикативните цени са огромни.

Впечатление прави, че оферта не е направена от предишния изпълнител на голямата поръчка – „Главболгарстрой“.

Най-ниското предложение за трите сондажа, което се равнява почти на оферираната цена от друг потенциален кандидат за един сондаж, е на българския клон на казахстанската PM Lucas Kazakhstan. Нейната оферта е за общо 26.530 млн. лв. - като единият сондаж е за 10.590 млн. лв., а останалите два – 7.970 млн. лв. Тя предлага и най-краткия срок за доставка на необходимото оборудване – 120+ дни. Тази фирма е била договорена като подизпълнител на ГБС по анулирания договор.

Турската Guney Yildizi Petrol Uterim Sondaj Muh. Ve Tic A.E. е изчислила, че всеки от трите сондажа ще струва 16 млн. лв. или общо 48 млн. лв.

Ориентировъчна цена от 50.889 млн. лв. е дала българската „Проучване и добив на нефт и газ“, което е част от групата на „Химимпорт“. Тя е остойностила два от сондажите на по 17.063 млн. лв., а третия – на 16.763 млн. лв. Срокът за доставка на оборудването е 210 дни.

Австрийската „Хабау С.Р.Л“ е предложила да изгради трите сондажа за 180 дни срещу 24.050 млн. лв. всеки.

Най-висока е индикативната оферта на неизвестното в газовите среди дружество „СА.И.Е“ ЕООД, собственост на „Ви Пи Стройинженеринг“ с капитал от сто лева, собственост на Венцислав Петков. Нейното предложение е за 24.550 млн. лв. за всеки от трите сондажа или общо 73.650 млн. лв. Срокът за доставка е 210 календарни дни.

Според запознати това означава, че много вероятно бъдещата поръчка за трите сондажа да е за около 60-65 млн. лв.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини