Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изпрати официално становище до министъра на земеделието, изразявайки сериозни опасения относно потенциалните последици от търговското споразумение между ЕС и Меркосур.Според НАЗ, подобни споразумения, насочени към улесняване на международната търговия, крият сериозни рискове за конкурентоспособността и устойчивостта на европейските фермери.
Меркосур е най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка.
НАЗ подчертава, че различията в производствените стандарти, екологичните и социални изисквания между ЕС и страните от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Боливия) създават неравностойна конкуренция.
В тези държави има значителни конкурентни предимства пред европейското селско стопанство поради по-ниски производствени разходи (евтина работна ръка, по-ниски екологични и социални стандарти, по-ниска рента за земята). Това създава риск европейските фермери да бъдат изтласкани от пазара, особено в сектори като зърнопроизводство, месодайно животновъдство и др., където конкуренцията е най-голяма. В допълнение, интензивният внос довежда до спад на цените и по този начин до загуба на доходи за европейските фермери, а оттам и до необходимост от допълнително подпомагане или компенсации от страна на ЕС, като тези процеси вече се наблюдават през последните две години.
Подобни споразумения крият и рискове за устойчивостта и стандартите на ЕС, тъй като селскостопанските продукти от тези региони често не отговарят на строгите екологични, хуманни и социални стандарти на Съюза. Прилагането на двойни стандарти спрямо по-евтината вносна продукция, произведена с по-ниски екологични и етични изисквания, компрометира усилията на европейските фермери да се придържат към по-високи стандарти, особено в контекста на Зелената сделка на ЕС.
НАЗ призовава ЕС и националните правителства да предприемат политика на защита на местното селско стопанство, съобразена с принципите на икономическа, социална и екологична устойчивост. Организацията настоява за спиране на преговорите по споразумението в частта за селскостопански продукти, за да се гарантира бъдещето на европейските фермери.