„Дисциплинирано и професионално“: новите управляващи в Сирия

Дисциплината на бунтовниците в Сирия бе решаваща за завземането на властта. И съставянето на правителство може да е успешно - при определени условия, казва експерт. Според него Турция не е автоматично големият победител.

Доминиращата сила в момента в Сирия - групировката „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ) - изглежда много хомогенна. Нейният лидер Абу Мухамад ал Джолани от години се опитва да се отърве от по-крайните елементи в групата или да ги дисциплинира. Това казва в интервю за АРД германският експерт за Близкия Изток Хайко Вимен, който е ръководител на проекта за Сирия, Ирак и Ливан в Международната кризисна група в Бейрут, а преди това е работил за Германския институт за международни отношения и сигурност в Берлин и за фондация „Хайнрих Бьол“ в Ливан.

„По време на офанзивата видяхме, че те са много дисциплинирани. А фактът, че се отнесоха толкова коректно към цивилното население, говори за дисциплина, каквато обикновено се очаква само от професионална армия. Подобно нещо се възпитава с години. Много от младите мъже в групировката със сигурност имат джихадистко минало, но изглежда, че те успешно се справят с новата линия на поведение“, казва Вимен.

Още три групировки участваха в свалянето на Асад

Сирийската национална армия (СНА) е младшият партньор на ХТШ. Някои я наричат и турска марионетка, тъй като тя е оборудвана, финансирана, а вероятно и до известна степен командвана от Турция. Основните ѝ сили са разположени в северната част на страната - на север и на изток от Алепо, казва Вимен пред АРД.

На юг пък са активни бунтовнически фракции, които си извоюваха ограничена местна автономия. Сега те много бързо завзеха голяма територия – включително защото не срещнаха почти никаква съпротива на юг от Дамаск. „Съмнявам се обаче, че през годините те са постигнали във военно отношение нивото на ХТШ“, подчертава експертът.

Третата група, с която също трябва да се съобразяваме, е Свободната сирийска армия (ССА), или по-точно – остатъците от нея, продължава експертът. Дълго време те бяха под крилото на американците, които в Югоизточна Сирия имат своя военна база. Сега ССА се присъедини към офанзивата срещу режима. Но и те не са на нивото на ХТШ във военно отношение, казва Вимен.

Шансовете за успешно предаване на управлението като цяло не са лоши, смята Хайко Вимен   Снимка: OZAN KOSE/AFP

Що се отнася до кюрдските части в Сирия, те контролират района източно от Ефрат, където са съюзник на американците срещу „Ислямска държава“ (ИД). Изглежда американците сега са предупредили бунтовниците от ХТШ и СНА да не проникват в кюрдските райони.

„Също и на запад от Ефрат имаше една контролирана от кюрдите зона, от която СНА сега иска да изгони кюрдите. Мисля, че в крайна сметка кюрдите ще трябва да се оттеглят на източния бряг на Ефрат. Първо, защото присъствието им от другия бряг на реката не се харесва на Турция и на бунтовниците в Дамаск, и второ, защото районът на запад от Ефрат е населен с арабски племена, а не с кюрди“, посочва пред АРД Хайко Вимен.

„Все още не е ясно дали Турция е печеливш или губещ"

Сега мнозина казват, че Турция е големият печеливш от събитията в Сирия. Но не знаем накрая какво ще излезе – особено ако от „Хаят Тахрир аш Шам“ наистина тръгнат да правят мултиетническа държава, включваща и кюрдския регион в Сирия, казва Вимен.

„От една страна, допреди две седмици Ал Джолани се разпореждаше само в една провинция (Идлиб) и беше много по-зависим от Турция, отколкото е днес. Изведнъж той контролира цяла държава, което му осигурява по-голяма независимост от Турция. Освен това трябва да е в негов интерес да постигне решение с кюрдите, ако иска да създаде функционираща федерална държава. Европейците и американците вероятно също подкрепят това по принцип. В това отношение турският президент Реджеп Тайип Ердоган може да се разглежда като губещ. Но от друга страна, Ал Джолани и неговата организация не искат да бъдат допълнително санкционирани и заклеймявани като терористи. Затова сега ХТШ може да се разформирова и да се прегрупира. А от мнението на Турция до голяма степен ще зависи дали организацията наследник няма да попадне в списъците със санкции. Турция е членка на НАТО, най-мощният съсед с голямо влияние в региона и Ал Джолани има всички основания да не влиза в конфликт с Турция“, разяснява германският наблюдател.

Що се отнася до федералното решение, ако автономният кюрдски регион бъде интегриран в сирийската федерация, той вече няма да може да води самостоятелна външна политика, нито ще може да предприема по своя инициатива военни операции. Тогава на турско-сирийската граница ще има войници, командвани от Дамаск. А това може да е само в интерес на Турция, подчертава още Вимен в интервюто си за АРД.

В Сирия празнуват падането на Асад  Снимка: Yamam Al Shaar/REUTERS

Затова все още не е ясно дали Турция ще излезе по-скоро като победител или като губещ от сирийската реорганизация. Въпросът, който възниква на първо място, е дали в Сирия изобщо могат да бъдат създадени стабилни условия.

„Добри шансове за успешно предаване на управлението"

Шансовете за успешно предаване на управлението като цяло не са лоши, смята още Хайко Вимен. Част от старите властови структури вече са контролирани от новите хора и ако те решат да си сътрудничат с онези представители на предишния режим, които не са замесени в престъпления, това ще е добър знак, казва още той.

Въпросът е какви министри ще назначи ръководителят на преходното правителство Мохамед ал Башир. Ако са само бивши джихадисти от „Хаят Тахрир аш Шам“, това няма да е добре. Но той вече има управленски опит, ръководил е правителството на контролираната от ХТШ провинция Идлиб.

Би било добър знак, ако в управлението бъдат привлечени и представители на другите общности - не само сунити или мюсюлмани, а също и светски представители с реално влияние, смята експертът за Близкия изток.

Сред приоритетните задачи на новата власт е бързо да бъде написана нова конституция и да се подготви учредително събрание. „Важно е също така без никакво отлагане да се проведат местни избори, така че хората навсякъде да имат избрани свои представители във властта. Ако това се случи, Сирия може би е на прав път“, казва още в интервюто си АРД Хайко Вимен от Международната кризисна група в Бейрут.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини