Филмов поглед към история на правата на човека

Изображение 1 от 5

    Сдружение Омега и Марина Димова, преподавател по гражданско образование, обединиха усилия свързани със Световния ден за правата на човека и организираха изпреварваща прожекция и дискусия сред младежите на тема „Историята на правата на човека“.

    В съвременното общество, правата на човека остават основополагащи принципи, които определят социалната и политическата структура на нациите. Въпреки това, много млади хора не са напълно наясно с важността и историята на тези права, нито с дългогодишната борба, която е необходима, за да бъдат признати и защитени. Прожектирането на филм сред младежите в Актовата зала на ЕГ „Христо Ботев“ , който разглеждат историята на правата на човека, представлява мощен инструмент за образование и вдъхновение, като същевременно стимулира общественото съзнание и ангажираността на младите хора с тези важни въпроси.

    Филмитеса един от най-силните и достъпни образователни инструменти, особено когато става въпрос за социални и исторически теми. Те предлагат не само информация, но и емоционална връзка, като позволяват на зрителите да се потопят в историите на хора, които са се борили за основни човешки права, за свобода, равенство и справедливост. Младите хора, които гледат подобни образователни филми, не само научават за събития от миналото, но също така се научават какво означава да бъдеш активен гражданин и какви усилия са необходими, за да се защитават човешките права днес.

    Чрез прожекцията младежите имаха възможност да се запознаят с важни моменти от историята, свързани с борбата за основни права и свободи и да научат за събития, които не се преподават задълбочено в училище, и да осъзнаят колко трудно е било и все още е за много хора да се борят за своето достойнство и права.

    Филмите често провокират емоции и задействат въпроси. След прожекцията последва дискусия и игра „Бинго на правата“, в която младежите да споделят своите възприятия и да изразят своето мнение по темата. Това бе отлична възможност да се изгради критично мислене и да се стимулира активност по тези въпроси.

    Прожектиране на филм сред младежите на тема историята на правата на човека не е само възможност за забавление или образование, но и шанс за формиране на ново поколение, което разбира важността. Чрез тези филмови инициативи, младежите научават повече за миналото, но и се мотивират да бъдат активни и съзнателни граждани в съвременното общество.

    Дейността се реализира в рамките на проект "Гласът на Кърджали: младежки идеи за гражданска активност", благодарение на подкрепата на Министерството на младежта и спорта и Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2024-2025).

    Веселина Юрукова

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини