Разследване: Лукойл Нефтохим продължава да зарежда руски петрол пред очите на всички

Бургаската рафинерия Лукойл продължава да преработва руски петрол, който пристига с танкери на руския сенчест флот. При това претоварването на плавателните съдове става в български териториални води - само на около 3 километра от порт Росенец, обслужващ нефтопреработвателното предприятие. Това разкрива разследване на журналиста Михайло Ткач от изданието „Украинска правда“.

Репортерът от Украйна е успял да заснеме на видео всичко случващо се.

През ноември 2024 г. танкерът Lipari, регистриран в Либерия, акостира в България след отплаване от руския пристанищен град Новоросийск. Той пристига близо до порт „Росенец“, чийто контрол българската държава си върна преди година, прекратявайки концесията на „Лукойл“ за държавната инфраструктура. От своя страна бургаската рафинерия е в процес на продажба и се очаква скоро вече да не е руска собственост.

На видеото, заснето от Ткач, се вижда как близо до танкера Lipari се приближава танкерът Stamos, регистриран в Малта, който през 2023 г. многократно е посещавал руски пристанища. Наблюдатели докладват, че тези танкери осъществяват трансфер на нефт директно в открито море – операция, която трае около 24 часа. По този начин се прикрива руският произход на нефта преди доставката му до пристанища в ЕС.

Изключението за България и неговите последици

През 2022 г. Европейската комисия разреши на България да продължи да внася руска нафта до края на 2024 г., за да гарантира енергийната си сигурност. Въпреки това, според доклад на антикорупционната организация Global Witness, през 2023 г. България е внесла повече руска нафта, отколкото е било необходимо за вътрешни нужди. За първите 10 месеца на 2023 г. рафинерията в Бургас е преработила близо 5 милиона тона нафта, генерирайки над 1 милиард евро данъчни приходи за руския бюджет. Част от тези средства, според изявленията на Владимир Путин, са били насочени към финансиране на групировката „Вагнер“.

Българското правителство обяви планове за намаляване на вноса на руска нафта с 80% до края на 2023 г. и пълно прекратяване на вноса от началото на 2024 г. Реалността обаче показва, че прехвърлянията на руска нафта продължават дори през ноември 2024 г.

Как функционира сенчестата схема?

Наблюденията на танкерите Lipari и Stamos разкриват, че трансферите на нефт се осъществяват извън пристанищните зони. След приключване на операциите, Lipari се връща в Новоросийск, докато Stamos отплава към пристанище в ЕС, без официално да посочва руския произход на товара.

На 16 ноември наблюдатели документират, че Stamos е разтоварил нефт за „Лукойл“ в Бургас. От шестте резервоара на базата, два са били вече запълнени, което потвърждава продължаващото използване на руска нафта, въпреки заявленията на българските власти за спиране на вноса.

Защо е важно?

Въпреки санкциите и изявленията за ограничаване на руската нафта, сенчестите схеми позволяват на Кремъл да продължава да печели милиарди евро, които се използват за финансиране на агресията срещу Украйна. Трансферите в открито море, регистрациите на танкери в трети страни и ползването на изключения за България правят контрола върху спазването на санкциите изключително труден.

Нови санкции

На 11 декември държавите членки на ЕС се споразумяха да включат в черния списък още около 50 петролни танкера от „сенчестия флот“ на Русия, използван за заобикаляне на западните санкции заради войната в Украйна. Това е част от 15-ят пакет от санкции, наложени от 27-членния блок от началото на инвазията на Москва през 2022 г.

Международните поддръжници на Украйна се опитват да ограничат средствата за военната машина на Кремъл чрез налагане на ценови таван и ограничения върху износа на ключовия за Кремъл руски петрол.

За да избегне мерките, Русия прибягна към използването на т. нар „сенчест флот“ от често стари плавателни съдове, които работят при съмнителна собственост или без подходяща застраховка.

„ЕС и партньорите му от Г-7 са ангажирани да продължат да оказват натиск върху Кремъл. Приветствам споразумението относно 15-ия ни пакет от санкции, насочен по-специално срещу руския сенчест флот“, написа в X председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Дипломатите твърдят, че с новия кръг от санкции ще бъдат добавени още над 50 кораба към черния списък. С това броят им ще достигне около 80.

Мярката последва подобни ходове от страни на Великобритания и САЩ.

Ето и част от видеото на „Украинска правда“, преведено от журналистите на „Бесарабски фронт“:

 

Източник: offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини