„Политико“: Третата световна война може да започне от град Нарва

„Нарва, Естония - този покрит със сняг граничен мост между две средновековни крепости в рускоезичен ъгъл на Естония може да е мястото, където започва Третата световна война“.

Така в статия, озаглавена „Естонският град в края на свободния свят гледа през замръзналата граница към Русия“, изданието „Политико“ насочва погледите към Нарва - място, където може да започне Третата световна война. Третият по големина град в Естония е по-близо до Санкт Петербург, отколкото до Талин. От приблизително 56 000 жители, 96 процента говорят руски, а една трета имат руски паспорт.

Според „Политико“ това, че около една четвърт от населението на Естония са етнически руснаци, по подобие на събитията в Украйна може да бъде използвано от Кремъл като повод за специална роля в защитата на руската диаспора. А евентуално нахлуване да предизвика НАТО да отговори с глобална война заради член 5 за общата отбрана на Алианса. Като аргумент в тази посока се посочва предположение на Владимир Путин от 2022 година, че Нарва исторически е част от Русия.

Пред репортер на „Политико“ говори генералният директор на Борда на полицията и граничната охрана на Естония Егерт Беличев. Той нарича град Нарва „края на свободния свят“ и предупреждава, че съюзниците в НАТО не са подготвени за това, което може да се случи.

„Ние не възнамеряваме да започнем Трета световна война, но виждаме постоянните опити да ни провокират да направим нещо, което би имало по-голямо въздействие“, е цитиран да казва Беличев.
 

Като част от многонационалните сили на НАТО, във военновъздушната база Тапа, западно от столицата Талин, има около 900 британски войници. Там са разположени и френски войски. Британското правителство обеща да остави своя 4-ти бригаден боен екип в готовност за бързо разгръщане.

НАТО вече създаде бойни групи в повечето източни страни-членки и планира да разшири тези групи в Латвия и Литва. Алиансът не е поел този ангажимент в Естония поради недостиг на британската армия, която разполага само с две бронирани бригади.

Ако Русия нанесе удар, е малко вероятно силите на НАТО в Тапа, допълнени от 7700 души активен персонал на Естония (увеличени до 43 000 в случай на война), да имат достатъчно огнева мощ, за да отблъснат офанзива. Нещо повече, неотдавнашно посещение на белгийска делегация се съсредоточи върху това как да евакуира своите граждани, като пренебрегна сериозното обсъждане на това как войските могат бързо да бъдат изпратени да защитават балтийските страни, казва Егерт Белицев.

 

За Талин въпросът с големия съсед на изток е екзистенциален. Най-малката балтийска държава вече харчи 3,4 процента от своя БВП за отбрана и планира да увеличи тези 3,7 процента през следващата година, далеч пред по-големите страни от ЕС.
 

През последните 700 години внушителната крайречна крепост на Нарва е била държана от датчани, германци, поляци, шведи, руснаци, а сега и естонци. Планът е да се покрие всеки метър от 338-километровата източна граница с технология за наблюдение, но това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.

Първо, има 77-километрова отсечка, минаваща покрай река Нарва. Премахването на граничните шамандури от Русия това лято доведе до скок на нахлуванията на територията на Естония от 18 през предходните две години до 96 тази година.

Без плаващите маркери охраната на Естония има проблеми с разграничаването между случайни нарушители и нагли опити за проникване в ЕС. „Ако шамандурите не са там в реката, това причинява много грешки“, казва Егерт Белицев.

Блокирането на GPS сигнали от Русия в района също затруднява проследяването на самолети или дронове и откриването на контрабандисти, като същевременно прави невъзможно за пазачите да определят точно местоположения в пустинята.

Южно от Нарва границата минава на 126 километра през езерото Пейпус, след което се извива на юг още 136 километра през два пътни пресичания при Койдула и Лухамаа. Докато мокрият терен представлява естествена бариера през лятото, той се втвърдява при минусови температури.
 

„Това е като летище през зимата, казва Белицев. — Можеш да кацнеш със самолет там, ако искаш“.

Програма на стойност 157 милиона евро е насочена към укрепване на защитата на границата в Нарва. Според Беличев Естония изгражда това, което той нарича „стена за дронове“, която използва цифрови системи за блокиране на вражески безпилотници.

Планът е също така да се наеме полицейски резерв от 1000 служители по сигурността в цялата страна. При внезапна офанзива те трябва да бъдат използвани като допълнение към 29 000 доброволци, които вече се обучават като част от Естонската отбранителна лига.

 

Източник: dnes.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини