Фирмата „Креатив Инвест“, собственост на бившата съпруга и управлявана и от сина на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, строи луксозната жилищна сграда „Тилия“, част от затворен комплекс в София, съобщава разследващият сайт bird.bg, който разкрива нови факти около имотната империя на роднините на единствения кандидат за главен прокурор. „Креатив Инвест“ обещава и още 18 къщи с басейни. Всички тези градежи са на парцели, продадени на семейството от Станимир Жарков.
Парцелът, върху който се строи новата 9-етажна сграда „Тилия Резидънс“, част от затворения комплекс Garden Residence, е бил собственост Биляна Боби Стоянова, по баща Сарафова. Тя е сестра на и.ф. главен прокурор Сарафов, който на 16 януари ще се изправи пред Висшия съдебен съвет в процедурата по избор на главен прокурор.
На 16 август 2023 Биляна Стоянова продава парцела на учредената 6 дни по-рано „Креатив Инвест“ ЕООД на бившата съпруга на Сарафов. Цената на сделката за парцела от 888 кв.м. е 50 000 лв. или 28.80 евро/кв.м.
След първа копка, в края на юли 2024 г., най-големият син на Сарафов – Боби Борислав Сарафов е станал управител на фирмата заедно с майка си. Финансирането на „Тилия Резидънс“ е с кредит от 7.5 млн. лв. от ЦКБ. Същата банка е кредитирала с 4 млн. лв. и другия голям строеж на Сарафов - младши с фирмата „Иксора Резидънс“, която изгражда многофамилна жилищна сграда с 13 апартамента и 17 гаража.
Сестрата на Сарафов нашумя през 2022 г. покрай международното разследване „Разкритията Дубай“. Както Bird.bg разкри, Биляна Боби Стоянова е собственик на апартамент за над 1 милион лева в Дубай.
Тя купува имота във Връбница от Станимир Жарков, който е продавал и други имоти на семейството.
Преди да влезе в политиката, общинарят от Божурище Станимир Жарков има присъда за малтретиране на служители на фабриката „Олинеза“. Според bird той е разследван от Сарафов. Жарков отрича да познава Сарафов в показанията си пред ад-хок прокурора Даниела Талева. Същото твърди и Сарафов – не познавал Жарков.
Жарков продава на сина, жената и сестрата на Борислав Сарафов няколко апетитни имота на много ниски цени. Боби Сарафов се сдобива от неговия син с къща в с. Пролеша с РЗП 285 кв.м. за 44 000 лв., а заедно с майка си купува от негова фирма 18 имота в регулация край същото село за 60 000 лв.
Сестрата на Борислав Сарафов купува от него парцел с площ 693 кв.м. През юни 2018 г. тя купува 1/2 от парцела за 9,800 лв. или 14.46 евро/кв.м. Година и половина по-късно, през януари 2020, Биляна Стоянова купува и другата 1/2 от парцела. Цената този път дори е по-ниска – 8,500 лв. или 12.54 евро/кв.м.
През 2019 г. сестрата на Сарафов купува от друго физическо лице и част от съседен парцел с площ 328 кв.м., заедно с половината от къща близнак, построена в него. Цената на която е изповядана сделката, е само 23,000 лв., което е в пъти под пазарните цени за подобни имоти в София през 2019 г. Къщата по-късно е съборена, а съседните парцели са обединени в един – прехвърленият през 2023 г. на фирмата на бившата жена на Борислав Сарафов.
Затвореният комплекс Garden Residence на бул. „Ломско шосе“, в София, се състои от общо 11 сгради с над 600 апартамента и 60 хиляди кв.м. разгъната застроена площ. Сграда „Тилия“ на Сарафови е една от тях. Останалите 10 се реализират от „Джи енд Кей партнърс“ ЕООД, собственост на Костадин Калайджиев, чрез фирмите му „Прайм Инвестмънт Холд“ и „Глобал Инвест Холдинг“.
„Очаквайте скоро“, пише на сайта на „Креатив Студио“, собственост на сина на и.ф. главен прокурор Сарафов – Боби Борислав Сарафов, в която управители са майка му Евгения Сарафова и баба му Венета Сарафова.
Фирмата анонсира West End Luxury Houses – нов строителен проект за „луксозен комплекс от 18 самостоятелни еднофамилни къщи със собствени басейни в непосредствена близост до София – на 20 минути от центъра. Напълно автономно вилно селище със собствен водоизточник и допълнително соларно захранване“. Планираният срок на реализация е 2024 – 2026 г. Предстои да стана ясно дали тези 18 къщи ще изникнат на същите 18 на брой парцела в регулация до с. Пролеша, придобити от Станимир Жарков. За тях се твърди, че тези имоти не били електрифицирани и нямат достъп до вода.