Исландският вулкан Ейяфятлайокутл изхвърля между 150 и 300 хиляди тона въглероден двуокис на ден и ако това равнище се запази в течение на година, вулканът ще се изравни по отделяне на газове с парников ефект с Австрия, съобщи Франс прес, позовавайки се на двама специалисти.
При все това количеството въглероден двуокис от вулканите като цяло и Ейяфятлайокутл в частност са незначителни в сравнение с общите емисии на газове с парников ефект, подчертава френският вулканолог Патрик Алар. Няма данни за количеството CO2, отделяно от исландския вулкан от изригването му на 14 април, но могат да се направят предположения, сравнявайки с данните от предишно изригване от 20 март.
При първото изригване в атмосферата са били изхвърляни по 15 000 тона CO2 дневно. Сегашният магмен поток е между 10 и 20 пъти по-голям, следователно, като приемем за база долната граница, количеството CO2, изхвърляно от вулкана, вероятно е към 150 000 тона на ден, посочва геологът Колин Макферсън от университета в Дърам, Англия.
Въз основа на сходни изчисления Патрик Алар стига до извода, че вулканът сега бълва 20 пъти повече CO2, отколкото в първата фаза на изригването си, което прави 300 000 тона дневно.