Шейсет и двегодишната Дилма Русеф, дългогодишна лява активистка, спечели убедително произведения вчера първи тур на президентските избори в Бразилия, но не успя да получи абсолютно мнозинство. За да стане първата жена президент в историята на страната, Русеф, която е с български корени, ще трябва да победи на предстоящия на 31 октомври балотаж кандидата на социалдемократическата опозиция Жозе Сера.
Русеф спечели 47 % от подадените гласове. Това обаче е по-малко от абсолютното мнозинство, за което по закон са необходими 50% от гласовете плюс един. На балотажа Русеф ще се изправи срещу представителят на Социалдемократическата партия Жозе Сера, за когото гласуваха 33% от избирателите. Трето място на първия тур на изборите зае представителят на партията на Зелените Марина Силва с 19% от гласовете.
Почти 400 души бяха арестувани заради провеждане на незаконна агитация извън избирателните секции. Още 22-ма души са арестувани заради опити за купуване на гласове.
В случай, че спечели балотажа Дилма Русеф ще стане първата жена, която заема поста на държавен глава на Бразилия.
Кандидатката на Партията на трудещите се на президента Луис Инасиу Лула да Силва е опитен политик, въпреки че президентските избори са първата й надпревара за изборна длъжност. Популярният Лула, който няма право на повече от два последователни мандата, подкрепи някогашната началничка на своята канцелария, може би с идеята в някои бъдещи избори да се върне на президентския пост. Решението на държавния глава да номинира Русеф за кандидат на ПТ не беше посрещнато с овации от всички.
Критиците я отхвърлиха заради липсата на политически опит и история вътре в партията. Лула обаче застана до нея и заяви: "Тя е интелигентна, притежава способността да разбира нещата и да се учи бързо." Малцина очакват ако тя спечели изборите, да се отклони от курса на сегашния президент, който изведе Бразилия на световната сцена и на пътя на икономическия просперитет. "Моето предложение е да продължим политиката на правителството на Лула", заяви Русеф.
Основният й противник, социалдемократът Жозе Сера, я обвинява, че е просто марионетка и "няма собствени идеи". "Дилма няма история. Кандидатите сме аз и Лула. Лула се кандидатира за президент чрез нея", коментира иронично Сера.
Дъщеря на роден в България поет и бизнесмен и бразилска учителка, на 17-годишна възраст Русеф загърбва строгото си католическо образование и се присъединява към марксистка група през тежките години на военната диктатура. Партизанската подготовка, която Русеф получава в Командата за национално освобождение, привлича вниманието на политическата полиция.
През 1969 г. тя преминава в нелегалност, след което е пленена, измъчвана и държана в затвор две години. "Никой не остава без белези от това", каза тя миналата година. Русеф се оказва жилава и излиза на свобода, след което през 1977 г. завършва икономика във Федералния университет в Рио Гранди ду Сул и отново влиза в политиката - този път в Демократическата работническа партия (ДРП). Тя използва политическите и управленските си умения, за да достигне няколко пъти до министерски постове в щата Риу Гранди ду Сул през 80-те и 90-те години - в сферата на финансите, енергетиката, минното дело и комуникациите.
Малко след като се записва в Работническата партия на Лула през 2001 г., тя се запознава с него. Когато заема президентския пост през 2003 г., той я назначава за министър на минното дело и енергетиката, като оставя в ръцете й един от най-жизненоважните сектори за бразилската икономика, която задоволява изцяло сама енергийните си нужди, комбинирайки използването на изкопаеми горива и биогорива.
През 2005 г. Русеф става началник на канцеларията на Лула. "Техните отношения са като между баща и дъщеря", казва говорителят на Лула Франклин Мартинс. Русеф има жилав характер. Миналата година се пребори с рак на лимфните възли. Тя има дъщеря, Паула, чийто баща Карлуш Араужу е адвокат и съратник в политическата дейност на Дилма в миналото.