"Феодалните старци" организират фонд за социално подпомагане на младите, които от министъра на финансите и министъра на образованието и науката са докарани до положение да не могат да се издържат.
Това каза в интервю за БГНЕС председателят на БАН акад. Никола Съботинов.
Събранието на академиците и член-кореспондентите взе решение да създаде фонд, в който да събира средства в помощ на младите учени в БАН. Те ще отделят около 25 % от пожизнените си възнаграждения, които за академиците са 2000 лв., а за член-кореспондентите 650 лв.
Около 300 млади учени на възраст до 35 години, които имат научни резултати – публикации, патенти, изобретения, ще получават средномесечно между 80 и 100 лв. "Това е на практика една социална помощ, като се има предвид, че голяма част от нашите млади учени са на половин заплата, нямат средства дори за преживяване. Поради тази причина академиците и член-кореспондентите решиха, че трябва да ги подпомогнат, защото под топлите грижи на правителството, на министрите на финансите и науката те съвсем ще загинат", каза акад. Съботинов. От Академията очакват български политици, които получават добри заплащания също да се включат, за да помогнат на младите учени на България. В Академията очакват да се запознаят с проекта на закон, който готви министър Сергей Игнатов. Опасенията им са, че в текста ще се регламентира закриването й. "Още повече, че сред нашите среди има предатели, които обслужват други интереси и помагат в процеса на разрушаване на академията", призна председателят на БАН.
Акад. Съботинов припомни, че Академията заема добро място в световната класация на научно-изследователските центрове, която обхваща над 4000 научни академии и центрове. БАН е на 375-то място. За сравнение Софийският университет "Св. Климент Охридски" е на 1280-то. "Ликвидирайки Академията ние ще изчезнем от световните научни класация. България много ще загуби", подчерта той. В БАН постоянно се получават писма от чуждестранни научни центрове, защото учените от чужбина не могат да проумеят защо след като работи добре, се опитват да я ликвидират.
БАН е на първо място в света по качество на научната продукция спрямо вложени средства. Ръководството на БАН е против да се отделят институти като НИМХ от структурата на БАН. На първо място дейността на НИМХ и Сеизмологичната лаборатория е свързана с редица други звена и институти. Много трудно институтите ще могат да съществуват самостоятелно без да бъдат значително финансирани и модернизирани.
"Само за метеорологична помощ, за да бъде на нужното ниво, България трябва да отдели пари, колкото сега отделя за цялата Академия", подчерта Съботинов. Той призна, че има членове на БАН, които вече са решени да съдят държавата. Председателят е скептичен в това отношение. Само за последния месец над 180 души са напуснали Академията.