За трета година се проведе Националният конкурс „По пътя на Бедреддин” за ученически текстове, рисунки и мултимедия. Младите историци от ГПЧЕ „Христо Ботев” участваха с есе и мултимедийна презентация. Добрата екипна работа и задълбочените знания за историческите събития в Лудогорието на Моника Павлова от 11А2 и Анета Танкова от 11Н1 им донесе второ място за изготвения от тях мултимедиен проект. Катя Николова от 11А2 спечели поощрителна награда за своята историческа разработка- есе. Организатор на националния конкурс – викторина е Културно - просветно дружество „Родно Лудогорие”, София,
Участниците в Националния форум споделиха, че по време на подготвянето на конкурсните материали са изградили успешен работен модел за самостоятелно набавяне, представяне и анализ на исторически данни, под ръководството на своя преподавател Станка Вълова, учител по история и цивилизация в ГПЧЕ „Христо Ботев” . С извънкласната си дейност те са развили компетентност за разработване, излагане и защита на исторически тези. За успеха си в конкурса отличените момичета получиха парични награди и списания на историческа тематика. Националните им награди са доказателство и признание за успехите в обучението по история в ГПЧЕ „Христо Ботев”. Катя, Моника и Анета са членове на клуб "Млад историк" към Гимназията, който е създаден през 2007г. В него се включват ученици с интерес към историческото минало, с подчертани умения за аргументирано писмено излагане на лична теза и боравене с историческите факти и извори. Целите на клуба са свързани със създаване на условия за формиране на ценностни ориентации и качества, свързани с чувството на национална идентичност, любов към Родината и уважението към „другия”. Учениците от ГПЧЕ „Христо Ботев” имат възможност да разгърнат творческия си потенциал в изследователската и практико-приложната работа, да обогатят и разнообразят ученическия живот с отбелязването на паметни дати в Българската история. Младите родолюбци почетоха 138-та годишнина от гибелта на Апостола на свободата- Васил Левски. Компилацията от знания по история и IT- технологиите утвърди Гимназията като училището на ХХI век в Източни Родопи. Мултимедийният продукт, изработен от випуск 11 клас, представляваше интерактивен урок за живота и делото на Апостола, на който присъстваха ученици от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
Освен активно включване в училишния живот и участието на младите историци в национални викторини и състезания, важна част от дейността им са и организираните и проведени срещи- дебати с едни от най- известните историци в България като акад. Георги Марков, доц. Иван Маразов, проф. Боян Биолчев, проф. Георги Бакалов, проф. Божидар Димитров, проф. Иван Стоянов и др.