Американско проучване показва, че бебетата притежават познавателни способности, каквито не могат да демонстрират дори най-умните учените, нито най-усъвършенстваните компютри, пише в. "Сидни морнинг хералд", цитиран от АСН.
Целта на специалистите от Калифорнийския университет е била да разберат как бебетата взаимодействат със заобикалящия ги свят.
Хората най-вероятно разполагат с толкова по-дълъг период на безпомощност като бебета в сравнение с животните, за да получат достатъчно време за опознаване на себеподобните си и на света. През този период човешкият мозък е особено гъвкав и може да формира нови нервни връзки.
Бебетата са "изследователската и предприемаческа дивизия" на човешкия вид, тъй като са по-съзнателни по отношение на заобикалящия ги свят от възрастните, обясняват авторите на проучването.
Професор Алисън Гопник съветва родителите да оставят бебета да учат по естествен начин - чрез изследване и любопитство, вместо чрез образователни видеоклипове. Възрастните също могат да се поучат от малчуганите, като гледат света "през детски очи", предава БТА.
Изследването върху невероятния мозък на бебетата е посветено отчасти и на търсенето на нови начини да се подобри функционалността на учените и компютрите