Нов взрив е станал в японската АЕЦ Фукушима-1, съобщиха осведомителните агенции. Експлозията не е повредила корпуса на трети реактор, над който се издига дим, предаде агенция Джиджи прес, позовавайки се на оператора на централата, компанията Тепко. Реакторът е издържал на взрива. Взривът е от натрупал се в сградата на реактора водород.
Трима души са ранени и седем се водят за безследно изчезнали от взрива, съобщи Асошиейтед прес. Агенцията се позовава на компанията Тепко, която е оператор на централата. ДПА съобщава за шестима ранени.
Главният секретар на японското правителство Юкио Едано заяви, че става дума за експлозия на натрупал се в реактора водород. Стоманеният корпус на реактора, в който се намират горивните пръти, не е повреден и няма опасност за околната среда и за населението. Според компанията Тепко 25 минути след взрива радиацията е била 20 микросиверта на час.
В Япония допустимата норма за един час е 500 микросиверта. Днешният взрив е подобен на друг, станал в събота в първи реактор на централата, чиято охладителна система пострада от силното земетресение на 11 март. За охлаждане на реакторите започна да се използва морска вода. Франс прес съобщи, че експлозиите са били две, но Асошиейтед прес, ИТАР-ТАСС, ДПА и Ройтерс съобщават за една. Взривът в трети реактор избухна, след като днес районът отново бе разтърсен от силно земетресение с магнитуд 6,2.
В резултат на взрива в АЕЦ "Фукушима-1" не е разрушен главният пукт за управление на реактора, няма и неутронно излъчване, каза на пресконференция в Токио главният секретар на японския кабинет Юкио Едано.
Съдейки по постъпващата информация, малка е възможността от изхвърляне на голямо количество радиоактивни вещества, каза той. По последни данни при взрива в третия реактор на централата има пострадали, сред тях има войници. Всички ранени са работели вътре в блока, самият реактор не е разрушен, няма изхвърляне на радиоактивност, подчерта Едано. Час след взрива равнищата на радиацията около главния портал на станцията са били 20 микросиверта в час.
Според експерти на Токийската електрическа компания взривът в трети реактор е бил много по-мощен от подобния взрив в събота в първи реактор, предизвикал падане на покрива. Третият реактор работи с ураново-плутониево гориво, но по характеристиките си не създава особени проблеми от гледна точка на безопасността, казаха експерти.