Земетресение с магнитуд 7,4 разтърси днес Япония, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на националното метеорологично управление. Епицентърът на силния трус е на дълбочина от 40 км под дъното на Тихия океан, край бреговете на североизточната префектура Мияги. Според оценката на американски сеизмолози пък днешният вторичен трус е бил с магнитуд 7,1
Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети при земетресението, което станало в 23.32 ч. местно време (17.32 ч. бълг.).
Японските власти първоначално отправиха предупреждение за цунами по тихоокеанското крайбрежие на страната, като се очакваше в префектура Мияги те да достигнат височина от един метър, но в последствие то бе отменено.
Районите в Североизточна Япония, които се очаква да бъдат ударени от приливни вълни, вече бяха опустошени от разрушителното земетресение с магнитуд 9 и предизвиканите от него цунами на 11 март.
Силният трус бе усетен в много префектури в северната и централната част на главния японски остров Хоншу. Сградите в столицата Токио се разлюляха. Движението на влаковете по редица линии е преустановено. Всички шосета в Мияги са затворени, съобщи полицията, цитирана от агенция Киодо.
Атомната електроцентрала "Фукушима 1" в Североизточна Япония, която претърпя авария при природното бедствие на 11 март, изглежда не е засегната от днешния трус. Работниците, борещи се за стабилизирането на реакторите на централата, обаче са били евакуирани.
Продължава работата по охлаждането на Първи, Втори и Трети блок във "Фукушима 1". Радиационните показатели във "Фукушима 1" и "Фукушима 2" са в нормата, добавиха от компанията.
Не са нанесени щети на атомната електроцентрала в префектура Ибараки, разположена южно от Фукушима, която също бе затворена след труса на 11 март.
Геофизикът Пол Карузо от Геофизичният институт на САЩ уточни, че днешното земетресение е на същото място и на същата дълбочина като онова от 11 март. Днешният трус е най-силният от над хилядата вторични трусове след голямото земетресение преди близо месец, предаде Асошиейтед прес.