От 2012 г. заплатите вече ще се договарят чрез почасова ставка. Това обяви вчера социалният министър Тотю Младенов и обясни, че за въвеждането на идеята вече се проучват необходимите нормативни промени, пише Монитор.
В момента всяка година кабинетът определя минималната работна заплата и ставка с нарочно постановление, като за последните три години те са съответно 240 лв. и 1,42 лв. Сега обаче се обмисля възможността парите за всеки час работа да се договарят от социалните партньори по подобие на осигурителните прагове. Държавата вероятно ще отстъпи крачка назад и ще остави инициативата в техни ръце. Според Тотю Младенов ставките ще са различни по браншове и сектори.
Почасовата работа ще осигури по-голяма гъвкавост на трудовия пазар, смята той. Социалните партньори вече възприели идеята и е напълно възможно Националният съвет за тристранно сътрудничество да я утвърди и наистина да ни плащат на час още от догодина. Според Чавдар Христов, изпълнителен секретар в КНСБ, това означава на практика да има договаряне на няколко нива: национално, по браншове и в конкретното предприятие. Договорената сума ще е задължителна и под нея никой няма право да пада. В Германия например доходите се договарят само по този начин.
Чрез почасовото заплащане на практика ще се промени и минималната работна заплата. В момента например в металургията минималната заплата вече е над 400 лв.
Според социалния министър сегашното й ниво ще бъде ревизирано още от 1 юли. Той смята, че тогава може да бъдат компенсирани и минималните пенсии но без да се нарушава финансовата дисциплина. В момента минималната заплата е под прага на бедност, коментира министърът.
Колкото и да се опитват да ме скарат с колегата Дянков, няма да стане, обясни още Младенов. Според него финансовият министър си гледа неговата работа, а той - своята, но работят в един екип.