Китайци искат да обработват 100 хил. декара земя в Северозападна България

Йорданските инвеститори са заявили интерес към покупка на земеделска земя и изграждане на логистичен център за износ на животновъдна и земеделска продукция.

Китайски инвеститори искат да обработват 100 хил. декара земя в Северозападна България, съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Това е станало ясно на среща на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов с китайска бизнесделегация.

Интересът на корпорацията Tianjin State Farms Agribusiness Group Company заявил вицепрезидентът на фирмата Ли Лиян Суо.

Във Видинско корпорацията вече имала планове да вземе под аренда 12 хил. декара или да ги купят. Китайците ще търсят земи и в районите на Враца и Монтана.

Отделно около 40 хил. декара инвеститорите щели да купят или вземат под аренда в районите на Елхово и на Ямбол.

Вицепрезидентът на компанията е обяснил, че искат да отглеждат предимно царевица, люцерна и други култури за фураж. Почти цялата продукция ще заминава за износ за Китай.

Ли Лиян Суо посочил, че ще открият работни места и ще наемат български персонал.

Земеделският министър е имал среща с бизнес делегация от Йордания, начело с председателя на Йорданската индустриална камара и председател на борда на "Deera Investment & real Estate development" Хатем Халауанати.

На срещата

йорданските инвеститори са заявили интерес към покупка на земеделска земя и изграждане на логистичен център

в България за износ на животновъдна и земеделска продукция за Йордания и Арабския свят.

Министър Найденов е отбелязал, че производството и износът на храни са приоритет на българското правителство. Той е посочил, че в страната ни все още има необработваеми земи и пасища, които могат да бъдат предмет на дългосрочна инвестиция.

Земеделският министър е подчертал, че България разполага с големи водни ресурси, като сега се търси стратегически инвеститор за държавното предприятие "Напоителни системи", което стопанисва над 200 язовира в страната.

Що се отнася до животновъдството, има възможности за ползване както на европейско финансиране по линия на директните плащания на площ, така и на национално финансиране на глава добитък, на експортни субсидии, на нисколихвени кредити за фураж и на средства

за изграждане на ферми, отговарящи на изискванията на ЕС.

Дърводобивът и рибните ресурси също са сред секторите, които предоставят добри условия за инвестиции, е информирал министър Найденов.

Следващия месец в страната ни се очаква да дойде голяма йорданска делегация, която да води конкретни преговори за инвестиции в различни сектори на земеделието у нас.

БГ. Вести

Източник: smolyan.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини