Алексей Петров обеща дълбока оран наесен

Проблемите с "Лукойл" са проблеми на енергийната, но и на националната сигурност. Това заяви изпълнителният директор на ССИ Алексей Петров по време на пресконференция в БТА.

Петров препоръча на премиера Бойко Борисов и на шефа на "Лукойл" Валентин Златев в името на националната и корпоративната сигурност да направят някои компромиси, но да се споразумеят.

Бившата барета със съжаление си спомни, че с премиера не са успели да се споразумеят по отношение на проблемите в малкия и средния бизнес. По думите му към днешна дата повече от 50% от малкия и среден бизнес е ликвидиран.

Според него енергийната сигурност в последно време стои в основата на националната сигурност, когато става въпроси за баланси на наднационални интереси и наднационална сигурност. "Този проблем е наистина проблем на националната сигурност и то не защото имаме един наличен ресурс - от една страна "Нефтохим" е част от критичната инфраструктура на страната. От друга страна става дума за интереси на българските граждани и по тази причина категорично това е много горещ въпрос на националната сигурност в този момент”, обясни Петров.

По време на пресконференцията кандидатпрезидентската двойка Алексей Петров и варненската съдийка Душана Здравкова представиха изготвената Харта за гражданско управление.

В проекта за ”Харта за гражданско управление” са посочени 7 основни принципа. Те са за реална власт на гражданите; за обществена, политическа и гражданска отговорност; за власт и отговорност на регионите; връщане и зачитане на достойнствата на българина; реален конституционализъм; сътрудничество и екипност; защита на националните интереси.

Според създателите й, тя е резултат от инициативата на ”гражданите и техните обединения, за да се гарантира законност и справедливост в България”. Тя е прокламирана като ”послание и към гражданите на България да обединим усилията си и заедно да постигнем активно гражданско общество”, обясни Душана Здравкова.

”Хартата за гражданско управление е призив към неполитически и политически движения и партии за приемане на съвместни действия за пряк граждански достъп до управлението на държавата”, посочи още тя, обяснявайки всяка една от точките, залегнали в документа.

В него се казва още, че всичко това може да бъде постигнато, ако незабавно се свика Велико народно събрание, но Здравкова обясни, че това не трябва да стане сега. По думите й има опасност гражданите отново да бъдат тези, които искат нещо, но никой не ги чува.

Душана Здравкова за пореден път посочи, че партиите могат да бъдат дисциплинирани чрез гражданска кандидатура и обясни, че според нея президентската институция е точно такава. Тя изтъкна още, че държавният глава има много силни правомощия, тъй като той може да бъде и обединител на националните власти.

Алексей Петров от своя страна коментира, че 22 години политиците са разделяли хората само и само да постигнат своите лични цели и са действали на стария принцип: "Разделяй и владей". По думите му, сегашната Конституция разделя българите на такива, които живеят в България и такива, които живеят в чужбина.

"Ако днес Джон Атанасов беше жив например, той нямаше да може да се кандидатира за президент, защото тази Конституция е правена преди 22 години за някого и срещу някого”, коментира Петров. ”Обединихме усилия за голяма цел”, каза Алексей Петров и шеговито допълни, коментирайки прякора си "Трактора": ”Очаквайте дълбока оран на есен. Гарантирам!”.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини