Холандия налага вето на България за Шенген

Холандия ще работи срещу европейско решение за приемането на Румъния и България в Шенген. Това е заявил холандският министър на имиграцията Герд Леерс пред парламента в четвъртък вечерта, предаде холандската агенция АНП.

Леерс е посочил, че Холандия ще използва правото си на вето, ако се реши България и Румъния да бъдат приети в Шенгенската зона. Министърът е отбелязвал, че основният проблем остава, че нито София, нито Букурещ правят достатъчно за борба с корупцията. Финландия също подкрепя позицията на Холандия, допълва агенцията, цитирана от "Фокус".

"Дач нюз" съобщи още, че по предложение на Леерс холандското правителство ще приеме пет предложения за законодателни промени, които ще затегнат контрола върху имиграцията в страната, предаде БТА. Леерс иска да улесни депортирането на чужденци, извършили престъпления в Холандия. Ако предложените от него промени бъдат приети, чужденец, живял по-малко от три години в Холандия и осъден за затвор, ще бъде депортиран. На депортиране подлежат и всички чужденци, извършили три престъпления в рамките на три години. Предвижда се да бъдат усложнени процедурите за събиране на семейства. Освен това се предлага нелегалното пребиваване в страната да се криминализира.

"България е изпълнила техническите изисквания за членство в Шенгенската зона, ще бъде справедливо, ако получи членство, ако въпросът бъде решен в наша полза", каза пък президентът Георги Първанов в началото на своята годишна среща с ръководителите и представителите на дипломатическите мисии, цитиран от "Фокус". Той заяви, че не смята, че е редно този въпрос да се смесва с други критерии. По думите му – за готовността за членството ни в Шенген има единодушие между институциите.

Същевременно депутатът от Коалиция за България Михаил Миков съобщи, че ще заведе в деловодството на парламента още днес въпрос към външния министър Николай Младенов за това дали правителството предвижда предприемането на спешни мерки във връзка с категоричната позиция, заявена от Холандия относно присъединяването на България към Шенгенското пространство. "Сигналът от Холандия е много тревожен, много тежък и представлява ясна оценка за правителството и за работата му в борбата с корупцията", допълни Миков.

На 4 април т.г. водещият екип в работната група по въпросите на Шенген към Съвета на ЕС заяви официално, че България отговаря на изискванията за опазването на сухопътните граници на зоната. Месец по-късно комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европарламента прие доклада, който отбелязва готовността на България и на Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство и препоръчва това да стане през 2011 г.

На 9 юни обаче Съветът на министрите на ЕС по вътрешни работи и правосъдие отложи решението си за септември под натиска на Франция, Германия и Холандия.

В началото на септември министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който бе на посещение в Брюксел, съобщи, че решението дали България и Румъния да бъдат допуснати в Шенгенското пространство ще бъде взето на 22 септември.

Днес Европейската комисия да предложи промени в работата на пространството, свободно от граничен контрол.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини