Стопанската конюнктура в страната не показва оптимизъм сред фирмите в страната |
Мениджърите на 46.2% от търговските фирми оценяват настоящето бизнес състояние като „Задоволително” и едва 28% като „Добро”.
Това показват проучванията, които прави Националният статистически институт чрез поделенията си в страната, съобщават от ТСБ в Смолян.
Извадките за наблюденията през месеца са н сферата на промишлеността, строителството, търговията на дребно и сектора на услугите.
Наблюдението се извършва чрез попълване на анкетна карта от мениджърите на попадналите в извадката фирми.
Редица трудности съпътстват производствената дейност на стопанските субекти.
Най-често посочвани от анкетираните предприятия причини през месец септември са несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене в страната и чужбина, конкуренцията в бранша и финансовите проблеми.
По-скоро оптимисти за следващите 6 месеца са 34.7% от мениждърите, които посочват очаквания за по-добро бизнес състояние. През следващите шест месеца подобрение на бизнес състоянието очакват 33.3% от фирмите.
Само 12.5% от строителните предприемачи определят настоящето си бизнес състояние като „Добро”, което е симптом за несигурността на стопанската конюнктура в строителството.
71.4% от анкетираните в сектора на услугите оценяват бизнес състоянието като „Задоволително”, което на популярен език е оценка „Среден 3”, валидна и за очакванията им за следващите 6 месеца.
Повишен оптимизъм на мениджърите се забелязва по отношение сегашното състояние на предприятията от промишлеността.
Настоящата производствена активност се оценява като „Добра” и „Задоволителна” от 45.8% от фирмите.
Едва 8.3% от фирмите дават оценка „Слаб” и посочват настоящето бизнес състояние като „Лошо”.
Поръчките за износ обаче се свиват и 81.2% от фирмите нямат осигурени производствени поръчки, сочи още проучването.
Запасите от готова продукция са нормални за сезона при 62.5% от наблюдаваните фирми, твърде големи запаси имат 4.2% от тях.
Увеличен е броя на клиентите със закъснения в плащанията.
През септември конюнктурата в търговията на дребно остава нестабилна.