Повече от 100 производители на плодове, зеленчуци и животински продукти от Раковски, Брезово, Първомай, Садово, Асеновград, Калояново, Хисаря и Карлово се събраха на среща инициирана от депутати от ГЕРБ от Пловдивска област. „Не трябва да изпитвате паника от Закона за стоковите борси и тържища – той отваря повече възможности пред вас, а не обратното“ - това обясни Едуард Стойчев, преседател на Комисията по стокови борси и тържища пред събралите се. Производителите научиха, че пререгистрацията им като ЕТ или юридическо лице не е задължителна – те може да я направят, ако искат да продават лично своята продукция на стоковите борси и тържищата, а не само на общинските пазари. „В този случай вие сте абсолютно наравно с търговците и може да продавате не само собствена продукция“, допълни Стойчев като подчерта, че регистрацията струва само 2 лв. и трае 1 седмица.
От въпросите на производителите стана ясно, че не всички от тях правят разлика между пазар, стокова борса и тържище и че мнозина не са разбрали, че пререгистрацията се изисква само ако земеделският производител има намерение да продава на едро на стоковите борси и тържища.
В отговор на недоволство, свързано с плащането на по-високи осигуровки и данъци от страна на земеделските производители, ако се пререгистрират, участниците в срещата още веднъж подчертаха, че пререгистрацията не е задължение, а техен избор.
„За разлика от преди, сега държавата ви дава повече от една възможност“, уточни Стойчев. „Да не се пререгистрирате и да продавате на пазарите на дребно, както досега; да дадете стоката си на регистриран търговец, който е наел клетка на тържище, да договорите с организатора на тържището продажбата на стоката си или да се пререгистрирате и сам да продавате там като в този случай имате възможност не само да продавате своя стока, но и чужда“.
На срещата депутатът Георги Плачков, който е член на Комисията по земеделие в НС, запозна земеделските прозводители с възможността да създадат свои браншови организации. „Пловдивска област е известна с производството на зеленчуци и плодове, но аз не съм чул, за съжаление, да има браншова организация на зеленчукопроизводителите или овощарите“, каза депутатът. Йосиф Ячев от своя страна, директор на Областната дирекция на ДФ Земеделие, разясни подробно за помощта, която Държавата предлага при създаването на подобни организации.
За контрола по качеството на продукцията, който ще продължи да се извършва, говори Атанас Нейков, началаник отдел „Контрол на храните“ към Областната дирекция на Агенцията по храните. А народните представители Димитър Лазаров, Силвия Хубенова и Илия Пашев увериха земеделците, че срещите с тях ще продължат, защото от ГЕРБ са готови да дискутират актуални проблеми и да чуят конкретни предложения за решаването им.
„Не случайно правим тази среща сега, а не преди изборите – защото щяхте да кажете, че политизираме въпросите, които ви интересуват. За нас е важно диалогът да е прагматичен“, подчерта Лазаров.