Две чуждестранни журналистки бяха брутално изнасилени, докато отразяваха демонстрациите на площад "Тахрир" в Кайро, предаде АСН.
Американката от египетски произход Мона Елтахауи разказа, че е била насилена от полицаи при задържането й, докато била сред протестиращите. Тя написа в Туитър, че освен че е била бита от "кучетата" (силите за сигурност), тя е била подложена на "най-ужасния сексуален тормоз някога".
"Петима-шестима от тях ме заобиколиха, опипваха ме и мушкаха гърдите ми, хващаха ме отдолу... изобщо изгубих представа колко ръце се опитаха да влязат в панталона ми", разказва нагледно журналистката. Лявата ръка и дясната длан на Елтахауи са счупени според рентгена, а самата тя публикува свои снимки в гипс.
Елтахауи е носител на журналистически награди и често коментира по арабските и близкоизточните въпроси от Ню Йорк.
Френската журналистка Каролин Синз от канал "Франс 3" също твърди, че е била жестоко бита и насилена, докато била сред тълпата на протестите. Заедно със своя оператор Салах Аграби били нападнати на улица, водеща от площад "Тахрир" към министерството на вътрешните работи, където през последните дни се водиха най-ожесточените сблъсъци със силите на реда.
По думите й първо ги нападнали младежи на по 14-15 години, които ги разделили и я опипвали. После двамата били отведени към площада от силите за сигурност. Тълпа младежи и възрастни пък разкъсали дрехите й и извършили действия, "отговарящи на дефиницията за изнасилване".
"Няколко души опитаха да ми помогнат неуспешно. Бях буквално линчувана. Това продължи около 45 минути, преди да успея да се измъкна. Мислех, че ще умра". Каролин Синз е получила помощ от френското посолство и консултация с лекар, след като най-после стигнала до хотела си.
Миналата година водещата американска журналистка Лара Лоуган, международен кореспондент на Си Би Ес, стана жертва на брутална сексуална агресия и тежък побой, докато отразяваше събитията в Кайро - точно по времето на оттеглянето на Хосни Мубарак.
За щастие, на помощ й се притекли група жени и 20-ина египетски военни, които прогонили нахвърлилите се върху нея мъже, обзети от еуфория заради победата на протеста.
Организацията "Репортери без граници" осъди условията, при които работят журналистите в Египет. "Хаосът, който царува в Кайро и тежките нарушения на правата на човека, до които води, не отстъпват на първия епизод на революцията през януари-февруари 2011", се казва в комюнике на организацията.