Лекарствата надолу, бензинът нагоре. Преглед на националния печат

Вестниците в понеделник продължават да публикуват коментари за ремонта на кабинета Борисов.

В. „Труд" цитира външния министър Николай Младенов, който уверява, че не е предал "Глупости са, че съм предал приятел, за да спася кожата. Аз не се занимавам с интриги и гледам да си върша работата."
Това заяви външният министър Николай Младенов...
Поводът са твърденията на бившия министър на икономиката Трайчо Трайков, че не той е отговорен за проваления бизнес форум в Катар, а МВнР.
Видимо афектиран, Младенов на няколко пъти заяви, че няма да влиза в подобен диалог с Трайков. "Под моето достойнство е. Оставката му е в посока, различна от мен", категоричен бе министърът.
Той отрече и твърденията, че е "плакал на рамото на премиера"...
Трайков му е бил съюзник по много теми, които са били и продължават да бъдат важни за България. И обясни, че няма да каже нито една лоша дума срещу отстранения си колега...
И призна за своя грешката, че не е отменил сутрешния форум на бизнес срещата в емирството...
Според него обаче форумът в Катар е бил успешен и това тепърва ще става ясно - при подписването на договори между наши и арабски фирми..."

В. „Стандарт" продължава темата за оставката на Трайков, като цитира експремиера и лидер на ДСБ Иван Костов:
"Досега не е отстраняван министър, след опит да се измами общественото мнение за истинската причина за неговото излизане от кабинета, каза във Велико Търново Иван Костов. Според него не е имало нито оставка, нито лични мотиви, а Трайков е елиминиран от управлението, понеже е защитавал българските национални интереси по отношение на важни енергийни проекти.
До края на този месец ще стане ясна истинската причина за отстраняването на Трайков, тъй като България трябва да вземе решение за АЕЦ "Белене" и да влезе в преговори с позиция и искане за намаляване на цената на газа, заяви Костов."

В. „Дневник" също цитира тъмносиния лидер: 
"Трайков категорично и безкомпромисно отстояваше българския интерес по отношение на руския напън да строят АЕЦ "Белене" със стара технология, със стари турбини, без ясна цена, без ясен инвеститор, без каквито и да било гаранции за това, че такъв един проект няма да елиминира възможностите на България за водене на антикризисна политика, защото ще бъдат хвърлени огромни средства, които ще дадат ефект едва след като кризата отмине", добави Иван Костов.
Въпреки напъните на кабинета "Борисов", не е много голяма възможността да се сключи договора за АЕЦ "Белене", коментира още лидерът на ДСБ. Има поне две-три причини, които спират реализацията на строителството. Сред тях е категоричният отказ на европейските и атлантически партньори да участват в този руски проект, освен това няма източник на финансиране от руска страна, посочи Костов."

В. „24 часа"  също отделя на темата за „Белене",  като помества коментар на премиера Борисов:
"Шансовете Русия да се превърне в енергиен партньор на България чрез АЕЦ "Белене" са нулеви. Това обяви премиерът Бойко Борисов пред ТВ7.
Той подчерта, че носи лична отговорност за окончателното решение за „Белене" и че думата на икономическия министър в оставка Трайчо Трайков в случая не е по-тежка от премиерската...
Няма да правим българо-руска централа в Белене, вече трета година спазвам това. И никакъв Трайков, или Трайчо, или който и да било, не може да вземе това решение без мен! По време на моето управление аз българо-руска централа в Белене няма да правя... Телефонното включване на премиера бе провокирано от критиките по негов адрес от страна на Александър Каракачанов и Едвин Сугарев, който се зачуди защо Борисов твърди, че няма да има българо-руски енергиен проект в Белене, но в същото време призовава президента Росен Плевнелиев да проведе референдум.

Отново по темата за енергетиката в. „Сега" дава думата на новия енергиен министър Делян Добрев, който „връща темата за шистовия газ".
"Два дни след като седна в стола на енергийния министър Трайчо Трайков, наследникът  му Делян Добрев върна темата за шистовия газ. "Хубаво е, че тя ще бъде разгледана отново", заяви Добрев. Той настоя за създаване на парламентарна комисия, която да проучва новите методи за добива му и законите на други страни за всякакви подземни богатства. "Приехме мораториум, защото докато вървяха преговорите с "Шеврон", не успяхме да обясним на хората какво представлява шистовият газ и дали е опасен добивът му. Страхът надделя, но волята на политиците е да изпълняват волята на хората. Сега, налагайки този мораториум, имаме достатъчно време да анализираме добре какво е това нещо шистов газ", коментира Добрев. Новият енергиен министър смята, че шистовият газ може да реши много проблеми в енергетиката ни и ще бъде силен стимул за икономиката. Но признава, че не познава достатъчно добре рисковете от добива му. От думите му стана ясно, че ако се окаже, че рискът за околната среда може да бъде контролиран, а ползата за икономиката е значителна, решението може да бъде преразгледано.
Сред приоритетите на Добрев ще е и работата по изграждането на междусистемните газови връзки с Румъния, Гърция и Турция." - пише всекидневникът.

В. „Стандарт" информира, че другият новоназначен министър - Десислава Атанасова, ще предприеме законодателни промени, за да бъдат понижени цените на лекарствата:
"На първо място в приоритетите на бъдещия здравен министър Десислава Атанасова е промяна в лекарствената политика. Сериозни законодателни промени относно цените на лекарствата в този вид, в който са предложени, не са необходими, заяви тя пред БНТ. „И в качеството си на председател на здравната комисия коментирах предложенията на министър Константинов относно цените на лекарствата", заяви още Атанасова и добави: „По-скоро трябва да се обърне сериозно внимание на подзаконовата нормативна уредба, а в Закона за здравното осигуряване и в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина трябва да бъдат направени съвсем малки промени. И се надявам, че когато вече встъпя в длъжността на здравен министър, ще мога да ги реализирам, така че потребителите и пациентите да усетят разликата в цените на лекарствата".
Тя е убедена, че е възможно Националната здравноосигурителна каса да договаря отстъпки от цени на лекарствени продукти за абсолютно всички илачи."

Друга широко отразена тема във всекидневниците са цените на горивата и на топлоенергията.

„Сметката за парно е колкото наем на жилище" - пише в. „Сега", като уточнява, че „с  парите за отопление софиянец може да плаща наема на тристаен апартамент в "Лозенец".
"Централното парно отопление от началото на годината стана толкова скъпо, че изяжда месечния наем за цял апартамент. Това показват изчисленията на сайта imot.bg.
Според статистиката на "Топлофикация"-София за януари и февруари, когато сметките за парно биха всички рекорди, над половината абонати на дружеството трябвало да платят до 150 лв. месечно. Оказа се обаче, че 5% от потребителите в столицата имат фактури за над 300 лв. за февруари. А една трета от ползвателите на топлинна енергия пък трябва да платят между 150 и 300 лв. - суми, които се равняват на един месечен наем.
Справка в сайта imot.bg показва какъв тип апартамент в столицата може да наемете срещу месечната си сметка за парно. Към момента в София се предлагат близо 1400 гарсониери с месечен наем до 300 лв..." - продължава всекидневникът.

В. „24 часа" цитира председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев, който прогнозира „до 10% по-скъпо парно от април, за тока не е ясно"
"При всички случаи увеличението на цената на газа от 1 април ще бъде над 12%, обяви пред БНР. председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Отоплителната услуга зависи от цената на газа, обясни Семерджиев. При топлофикациите, които са на въглища, няма да има увеличение на цената. Между 6 и 10% ще е увеличението за различните топлофикации, които са на газ. Той посочи, че цената на топлинната енергия непрекъснато намалява в последните години, но при увеличение на цената на газа, няма как и реалната цена на топлото да не поскъпне. Все още е рано да се каже дали скокът при цените на електроенергията ще е голям, допълни Ангел Семерджиев.
„Нямам претенции, че съм врачка, но когато се правят прогнози, те се правят по анализ на параметрите, които определят цените. Става дума за прогнози на нивата, по които се търгува една суровина и съответните деривати", обясни Семерджиев.
„Обикновено след пикове има успокояване, има зимно увеличение и т.н. Разходите на "Булгаргаз" са известни и там няма какво да прогнозираме. Тази неизвестна цената на газа, обвързана с параметрите, подлежи на оценка за даден период. Попаднахме в период, в който нямаше успокояване нито на цените на нефта, нито курсът на долара падна", уточни председателят на ДКЕВР.
В последните 7-8 години "Топлофикация - София" е минимизирала всякакви инвестиции и ефектът от това се чувства в крайните потребители. Независимо от това, цената на отоплението в София не е най-високата. Потребителите, които не могат да си позволят тази услуга, трябва да бъдат обекти на специални грижи, смята Семерджиев."  - се казва в публикацията.

В. „Дневник" помества коментар на Валентин Златев, според когото „няма как цената на бензина да падне".
"Искрено ми се иска цените на нефта да падат, но не виждам предпоставки това да се случи. Светът е в криза. Не виждам предпоставки за сваляне на цените на бензина. Българските политици трябва да мислят как да направят този ценови удар по-лек".
Това заяви генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев...
Валентин Златев илюстрира темата за цените на горивата в България с няколко цветни графики. "От началото на 2012 година котировките на нефт са скочили с 32 процента, със 7.4 процента е поскъпнал долара спрямо лева. При тези условия дизелът в България се е увеличил с  15 процента, а бензина - с 13 процента", посочи той. Отхвърли и твърдението,  че цената на бензина у нас е сред най-високите в Европа.
Посочи още намаления износ на Ирак и Либия, който другите страни -износители на петрол не могат да компенсират...
По повод становището на Комисията за защита на конкуренцията, Златев уточни, че това е "предположение или твърдение за възможно наличие на картел - това е законовата процедура, която те трябва да извървят, за да стигнат до заключение дали има картел или не". - се казва още в статията.

В. „Труд"  от своя страна обявява, че „горивата сигурно са полудели":
"Зареждането на резервоара с бензин или дизел гълта цяла една пенсия, а всички видове транспорт поскъпват. Именно промените в цените на горивата и транспорта пък са удобното обяснение за куп други поскъпвания - завърта се инфлационна спирала, която трудно може да бъде овладяна.
"Само през последните две години една пета от нашите членове фалираха. Скъпите горива могат да ускорят лавинообразно този процес", заяви пред "Труд" зам.-председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов. Според него в момента само делът на горивото вече е достигнал 50% от общата себестойност на превозите.
"В нашия сектор междуфирмената задлъжнялост непрекъснато се увеличава и в момента между извършването на превоза и плащането срокът е почти три месеца. Стане ли бум в средата на веригата, ще стигнем до ефекта на доминото и ще има вълна от фалити", категоричен е Лалов.
Според него за разлика от автобусните компании товарните превозвачи имат много по-малко възможности да си вземат парите навреме и да претендират увеличени разходи.
В автобуса се сменя цената на билета и клиентът избира да се качи или не. При нас договорите с големите клиенти са дългосрочни и е фиксирана цена на превоза, която не може да се променя. Освен всичко друго тази цена е нищожна, тъй като за всеки клиент се конкурират 10-15 превозвачи, част от които са от сивата икономика, обяснява Лалов. Според него в момента в България няма адекватна транспортна политика и бъдещето на сектора не е розово.
В автобусния сектор през февруари цените се вдигнаха с около 10%, но до началото на лятото е възможно още едно поскъпване, обясняват превозвачи. Според тях в повечето междуградски курсове пътниците били по 8 и 12 души. И след увеличението на цените от миналия месец не можем да избием дори и парите за гориво, оплакват се фирмите от бранша."

 

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини