Електролитът е вещество, което провежда електричество, когато бъде разтворено във вода. Електролитите са от съществено значение за редица функции в тялото. Всеки организъм има нужда от електролити, за да оцелее. Множество процеси в тялото разчитат на минимално количество електрически ток, за да функционират, а електролитите осигуряват този заряд.
Електролитите взаимодействат помежду си и клетките в тъканите, нервите и мускулите. Балансът на различни електролити е от решаващо значение за функционирането на тялото. Електролитите регулират нервната и мускулната функции, хидратират тялото, балансират киселинността и налягането в кръвта и помагат за възстановяването на увредената тъкан.
Мускулите и невроните понякога се наричат електропроводими тъкани на тялото. Те разчитат на движението на електролити през течността вътре, отвън или между клетките. Електролитите в човешкото тяло са:
- Натрий (Na+);
- Калий (К+);
- Калций (Са2+);
- Бикарбонат;
- Магнезий (Mg2+);
- Хлорид (CI-);
- Фосфат
Например, мускулът се нуждае от калций, натрий и калий, за да може да се свива. Когато тези вещества не са балансирани, това може да доведе до мускулна слабост или прекомерно свиване (спазми). Сърцето, мускулите и нервните клетки използват електролити за пренасяне на електрически импулси към други клетки.
Нивата на електролитите в кръвта могат да станат твърде високи или твърде ниски, което води до дисбаланс. Нивата на електролитите могат да се променят в зависимост от нивата на водата в тялото, както и други фактори.
По време на тренировка с потта се губят важни електролити, като натрий и калий. Бърза загуба на течности, като например след пристъп на диария или повръщане, също може да повлияе на концентрацията на електролитите. В тези ситуации е необходимо да бъде възстановен балансът на електролитите в тялото.
Бъбреците и някои хормони регулират концентрацията на всеки електролит. Ако нивото на един електролит стане твърде високо, бъбреците го филтрират от тялото и различните хормони действат за възстановяване на баланса.
Дисбалансът на електролитите в тялото причинява здравословни проблеми, когато концентрацията на определен електролит стане по-висока, отколкото организмът може да регулира. Ниските нива на електролити също могат да повлияят на цялостното здраве на човек. Най-честите дисбаланси засягат натрий и калий.
Симптомите на електролитен дисбаланс зависят от това до кой електролит се отнася и дали неговото ниво е твърде високо или твърде ниско. Вредната концентрация на магнезий, натрий, калий или калций може да доведе до един или повече от следните симптоми:
- Нарушения на сърдечния ритъм;
- Слабост;
- Потрепвания и мускулни спазми;
- Промени в кръвното налягане;
- Прекомерна умора;
- Изтръпване;
- Объркване;
- Нарушения на костите;
- Нарушения на нервната система;
- Припадъци;
- Конвулсии
Например, излишък на калций може да се появи при хора с рак на гърдата, рак на белия дроб или множествен миелом. Този вид излишък често е причинен от разрушаването на костната тъкан. Признаците и симптомите на прекомерните количества калций могат да включват:
- Често уриниране;
- Запек;
- Гадене;
- Стомашни болки
- Повръщане;
- Неравномерен сърдечен ритъм;
- Жажда;
- Сухота в устата или гърлото;
- Летаргия;
- Умора;
- Капризност и раздразнителност;
- Изключителна мускулна слабост;
- Пълна загуба на апетит;
- Объркване;
- Кома
Тъй като тези симптоми могат също да бъдат в резултат от рак или лечение на рак, може да бъде трудно да се идентифицират високите нива на калций като причина за тях.
Библиография:
Dolan, S. H. (n.d.). Electrolytes: Understanding replacement options
Shrimanker, I & Bhattari S. (2021). Electrolytes
Medical News Today. Everything you need to know about electrolytes