Въпреки че агресията може да е личностна черта, според ново проучване тя може да бъде причинена от липсата на определени храни в диетата. Изследователи от Университета на Пенсилвания са установили, че хората, които консумират омега-3 мастни киселини, намиращи се в рибата, ленените семена и орехите, по-рядко имат изблици на агресия и насилие.
Екипът анализира повече от 20 проучвания, фокусирани върху омега-3 и установява, че хората, които са приемали омега-3 мастни киселини в продължение на поне две седмици, са имали 30% намаление на агресията.
Доказано е, че омега-3 подобрява мозъчните функции. В новата работа учените предполагат, че веществото може също да подобри механизми, които не работят правилно при хора с изблици на гняв и насилие. В резултат на това неврокриминологът от Университета на Пенсилвания Адриан Рейн (Adrian Raine) заключава, че добавянето на омега-3 към диетата може да намали агресията. Учените признават, че омега-3 не е "вълшебно хапче", което може напълно да реши проблема с насилието в обществото.
Омега-3 е вид мазнина, от която се нуждае човешкият организъм, но сам не може да я произвежда. Основните източници на омега-3 са:
- мазни риби - скумрия, сьомга, херинга;
- семена от лен и чиа;
- ядки и соеви зърна.
Ако тези продукти не са налични, лекарите препоръчват прием на добавки с рибено масло.
Професор Рейн е прекарал повече от 10 години в изучаване на връзката между омега-3 и престъпното поведение. Новата работа съчетава данни от 29 предишни проучвания, обхващащи близо 4000 души между 1996 и 2024 г. Средната възраст на участниците е 21,74 години и те приемат средно 1,18 грама омега-3 за 16,37 седмици.
Професор Рейн и колегите му установяват, че независимо от пола, възрастта, психологическия профил, продължителността или дозировката на лечението, агресията се намалена средно с 30% при хора, приемащи омега-3. Ефектът обаче е краткотраен и е необходим допълнителен анализ, за да се разберат причините за тази връзка и дългосрочните ефекти.