Назална ваксина срещу COVID-19 спира предаването на инфекцията

Назална ваксина срещу COVID-19 спира разпространението на инфекцията, съобщи електронното издание „Юрикалърт“, като цитира изследване на американски изследователи.

Проучване при хамстери показва, че препаратите, впръсквани в носа и устата, могат да бъдат ключови за контролиране на разпространението на респираторни заболявания.

Според специалисти от Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис ваксините от следващо поколение, насочени към местата на проникване на вируса - носа и устата, може да направят това, което традиционните инжекции не успяват: да ограничат разпространението на респираторните инфекции и да предотвратят предаването им.

Учените доказват твърденията си, като използват назална ваксина срещу COVID-19, базирана на технология на Вашингтонския университет. Те имунизират хамстери, които са развили инфекции, но не предават вируса на себеподобни, прекъсвайки цикъла на разпространение. Одобрена за прилагане ваксина, която се инжектира, не успява да предотврати разпространението на вируса, отбелязва „Юрикалърт“.

Данните, публикувани в изданието Science Advances, дават допълнителни доказателства, че т.нар. мукозни ваксини, впръсквани в носа или в устата, могат да бъдат от сериозно значение при контрола на респираторни инфекции като грип и COVID-19.

„За да се предотврати разпространението на вируса, трябва да се поддържа ниско количество на вируса в горните дихателни пътища“, казва водещият автор Джако Бун, доктор на медицинските науки, професор по молекулярна микробиология и имунология.

„Колкото по-малко е вирусът в началото, толкова по-малка е вероятността да заразите някой друг, ако кашляте или кихате, или дори само дишате към него“, обяснява той. Според Бун данните от проучването сочат, че мукозните ваксини превъзхождат тези, които се инжектират, по отношение на ограничаването на вируса в горните дихателни пътища и на разпространението на други хора. „При епидемия или пандемия това е видът ваксина, която ще е необходима“, е мнението на Джако Бун.

За целите на проучването експертите разработват модел на предаване на заразата в рамките на една общност с помощта на хамстери, а след това правят и оценка на ефекта от мукозната ваксинация върху разпространението на вируса SARS-CoV-2.

За разлика от мишките, хамстерите са естествено податливи на тази инфекция, обясняват учените.

Изследователите имунизират хамстери с лабораторни версии на одобрените ваксини срещу COVID-19: назалната iNCOVACC, прилагана в Индия, или тази на „Пфайзер“, която се поставя с инжекция. Някои от гризачите не са ваксинирани.

След няколко седмици други хамстери са заразени с SARS-CoV-2 и след това имунизирани гризачи остават заедно с болните за осем часа. По този начин се имитира преживяването на ваксинирани хора, които са изложени на контакт с човек, болен от COVID-19.

След осемте часа близо до болните животни, повечето от ваксинираните също са инфектирани. Вирусът е открит в носовете и белите дробове на 12 от 14 (86 %) хамстери, които са получили назална ваксина, и на 15 от 16 (94 %) , на които е сложена инжекция.

Макар повечето гризачи и в двете групи да са заразени, степента на инфекция е различна. При хамстерите, които са назално имунизирани, нивата на вируса в дихателните пътища са от 100 до 100 000 пъти по-ниски от тези при събратята им, получили инжекция или останали неваксинирани. В проучването не е направена оценка на здравословното състояние на животните, но предишни проучвания показват, че и двете ваксини намаляват вероятността от тежко заболяване и смърт от COVID-19, отбелязват американските експерти.

Вторият етап от проучването дава още по-поразителни резултати, казват учените. Те вземат ваксинирани хамстери, които впоследствие развиват инфекции, и ги поставят при здрави, инжектирани и без поставена доза гризачи за осем часа. Целта е да се проследи предаването на вируса от заразен индивид на други.

Нито един от хамстерите при назално ваксинирани гризачи не се е заразил, независимо дали му е имунизиран или не. За разлика от тях около половината от хамстерите, които са с инжектирани свои събратя, се разболяват.

Данните могат да се окажат важни, тъй като светът се подготвя за възможно масово разпространение на птичия грип, който в момента предизвиква епидемия при млекодайни крави, казва Бун.

 

Източник: Offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Вя
    Вяра
    0 0
    11:42, 5 авг 2024
    Мисля че българите достатъчно се познаваме един друг, за да знаем от горчив опит какво причиниха "ваксините" отделно че не запазват от разболяване, поради което СЗО нагло промени и дефиницията за "ваксина". Т.е. че тя не предпазва от разболяване, не пази и околните. Тоест няма нито едно основание да се натискат и задължават, а в последствие увреждат и убиват млади хора с "това".
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини