Резистентност към антибиотици или защо над 1 милион души са загинали заради устойчивите на лекарства бактерии?

Те са пряко отговорни за около 1,27 млн. и допринасят за още 4,95 млн. смъртни случая в световен мащаб всяка година

Все повече расте броят на болните от човешки метапневмовирус (HMPV) в Китай. Болниците в страната трудно смогват да обслужват пациентите, а горчивият ни опит с COVID-19 ни кара да следим с особено внимание случващото се в Азия. Според експерти страхът от непознатите вируси, незнание или прибързаност карат хората да прибягват все повече до употреба на антибиотици. Това, обаче, се оказва още по-голям риск за здравето на хората по света. Резистентността към антибиотиците е сериозна заплаха пред лечението на редица болести, алармират лекари и все повече бактерии развиват устойчивост към познатите ни лекарства. По данни на Министерство на здравеопазването в България общата употреба на антибактериални средства у нас е нараснала с 27% за период от 5 години между 2019 г. и 2023 г.


Какво представлява антибиотичната резистентност?

Тя е явление, което се наблюдава в последните няколко десетилетия, а в последните години започна да придобива застрашителни мащаби. Антибиотичната резистентност възниква, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на антимикробни лекарства. В резултат на резистентност към лекарства, антибиотиците и другите антимикробни лекарства стават неефективни и инфекциите стават трудни или невъзможни за лечение, увеличавайки риска от разпространение на болестта, тежко заболяване, увреждане и смърт.

Без ефективни антибиотици успехът на сериозна операция или химиотерапия при различни видове рак ще бъде компрометиран, което означава, че антибиотиците започват да стават от оръжие номер едно срещу бактериални инфекции в безполезни таблетки с много странични ефекти. Цената на здравеопазването за пациенти с резистентни инфекции става все по-висока, спрямо тези с нерезистентни инфекции, поради по-продължително боледуване, извършването на допълнителни тестове и приемането на по-скъпи лекарства.

Световната здравна организация посочи резистентността към антибиотици като една от 10-те най-големи заплахи за глобалното здраве. Заложихме на Google Pinpoint, за да направим едно подробно проучване по темата, която засяга милиони.

Изчислено е, че устойчивите на лекарства бактерии вече са пряко отговорни за около 1,27 милиона смъртни случая в световен мащаб всяка година и допринасят за още 4,95 милиона смъртни случая. Ако решенията не бъдат намерени бързо, резистентността към лекарства се очаква да причини 300 милиона преждевременни смъртни случаи в световен мащаб през следващите 35 години. Това въздействие върху населението ще доведе до допълнителна загуба от $3,4 трилиона от годишния БВП и ще обрече 24 милиона души на крайна бедност през следващото десетилетие.

Къде се нарежда България в употребата на антибиотици?

Борбата с проблема, при който бактериите, вирусите и гъбичките вече не се повлияват от лекарства, ще бъде приоритет за новата Европейска комисия. От Министерство на здравеопазването в България алармират, че общата употреба на антибактериални средства у нас е нараснала с 27 % за период от 5 години между 2019 г. и 2023 г. Затова и България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Кампанията и играта „Победи микроба“ (Beat the Bug) е налична онлайн от няколко месеца и надеждата е да повиши осведомеността относно правилната употреба на антибиотици.

Страната ни има проект на Национална програма за действие срещу антимикробната резистентност, който обаче до момента не е приет поради липсата на одобрено финансиране.

Но какви са причините за възникването на антибиотичната резистентост?

С течение на времето антибиотичната резистентност възниква естествено, обикновено чрез генетични промени. Въпреки това, грешната и прекомерна употреба на антибиотични средства ускорява този процес. Днес антибиотиците се използват повече от необходимото, в грешна доза и при хора, и при животни, често без професионален надзор. Примери за грешното им ползване включват приемане от хора с настинки и грип, незавършване пълния курс на лечение, стимулиране растежа при животни или използването им за предотвратяване на заболявания при здрави животни.

Резистентни микроорганизми се откриват при хора, при животни, в храната, в околната среда (водни източници, почва и въздух). Те могат да се разпространяват между хора и животни, включително чрез храни от животински произход, както и от човек на човек. Лошият контрол на инфекциите, неадекватни санитарни условия и неподходящото хранене спомагат разпространението на антибиотичната резистентност.

Тази заплаха ще бъде допълнително изострена от изменението на климата.

А ето и как климатичните промени ще задълбочат проблема с резистентността към антибиотици:

1. Повишаване на температурите

Тъй като земното кълбо продължава да се затопля на фона на изменението на климата, повишаващите се местни температури ще продължат да създават благоприятна среда за оцеляване на бактерии, растеж на нови бактерии, възпроизвеждане на бактерии и повишена мутация – увеличавайки вероятността бактериите да еволюират и да станат резистентни към лекарства.

2. Селско стопанство и животновъдни практики

Екстремните климатични условия, включително появата или повторната поява на заразни болести, оказват натиск върху фермерите и животновъдите да се адаптират – включително значителната прекомерна употреба и злоупотреба с антибиотици за справяне и предотвратяване на огнища на болести при добитъка и насърчаване на растежа. Тези земеделски практики обаче дават на бактериите в селскостопанските екосистеми повече възможности да се развиват и да станат резистентни към тези антибиотици.

Освен това резистентните към лекарства патогени в добитъка могат да се оттичат чрез урината им и допълнително да замърсят водата и почвата, като допълнително изострят антибиотичната резистентност и предаването на патогени между животни и хора.

3. Екстремно време

Изменението на климата увеличава честотата на екстремни метеорологични явления, които нарушават достъпа до вода, храна, чисти хигиенни и санитарни практики и добре функциониращи здравни услуги. Ето и един пример: сушите увеличават недохранването на фона на недостиг на вода и храна, особено сред децата и така популациите рискуват да намалят имунитета за борба с инфекциите и увеличаване на разпространението на инфекциите. Наводненията от своя страна създават благоприятна среда за болести, пренасяни от комари и бактерии сред опасни водоснабдителни и канализационни системи – увеличавайки разпространението на нови устойчиви на лекарства инфекции, като същевременно нарушават достъпа до безопасни здравни услуги за лечение.

4. Повишена миграция

Предизвиканото от климата разселване на хора може да улесни разпространението на резистентни патогени, тъй като населението се движи без информация за своите ваксини и имунизации.

Как обаче можем да се борим с резистентността към антибиотици?

Изследванията, насочени към намирането на нови антибиотици, на практика са в застой през последните 30 години. От продуктите, които се тестват днес, само няколко са класифицирани от Световната здравна организация като иновативни лечения с нови начини на действие, които ще добавят стойност към арсенала от съществуващи лечения. Най-тревожното е, че никой от новите антибиотици в процес на разработка не се очаква да бъде ефективен срещу най-опасните форми на резистентни на антибиотици бактерии. Антибиотичната резистентност се превръща във все по-сериозна заплаха за общественото здравеопазване в цял свят, която изисква действия на всички нива и в правителствените сектори, и в обществото като цяло.

В битката срещу антибиотичната резистентност някои учени опитват нов подход: повторно да направят бактериите чувствителни към лекарства, на които вече не реагират, така че съществуващите антибиотици да могат отново да ударят целта си. Ново проучване, ръководено от изследователи от Института Ineos Oxford за антимикробни изследвания и Катедрата по фармакология в Оксфордския университет, предлага лъч надежда за откриването на малка молекула, която работи заедно с антибиотиците, за да потисне еволюцията на резистентност към лекарства в бактериите.

Един от начините, по който бактериите стават резистентни към антибиотици, се дължи на нови мутации в техния генетичен код. Някои антибиотици действат, като увреждат бактериалната ДНК, причинявайки смъртта на клетките на бактериите. Въпреки това, това увреждане на ДНК може да предизвика процес, известен като „SOS отговор“ в засегнатите бактерии. SOS отговорът поправя увредената ДНК в бактериите и увеличава скоростта на генетичните мутации, което може да ускори развитието на резистентност към антибиотиците. В новото проучване учените от Оксфорд идентифицираха молекула, способна да потисне реакцията SOS, което в крайна сметка повишава ефективността на антибиотиците срещу тези бактерии.  Това откритие на учените би могло да постави животозастрашаващи инфекции под контрол, възстановявайки ефикасността на антибиотиците, които са загубили предимството си. Учените се надяват да мотивират по-нататъшното развитие на изследванията в тази област, но се опасяват, че ще са необходими сериозни инвестиции и огромна ангажираност, както от академичните изследователски органи, така и от фармацевтичните компании, за да могат да бъдат намерени нови лечения за пациентите.

И докато учените се опитват да се противопоставят на антибиотичната резистентност, има прости и лесни стъпки, които всеки един от нас може да следва, за да намали риска и да спре разпространението на микроби:

- Поддържайте висока лична хигиена-това е един от най-добрите начини за премахване на микроби, избягване на заболяване и предотвратяване на разпространението на микроби на други хора.

- Поддържайте раните чисти и покрити, докато заздравеят, и се грижете добре за хронични заболявания, като диабет или сърдечни заболявания.

- Бъдете наясно с промените във вашето здраве. Говорете с личния лекар за това как да разпознаете признаците и симптомите на инфекции. Ако инфекцията не бъде спряна, тя може да доведе до допълнителни усложнения като сепсис, животозастрашаваща спешна медицинска помощ.

- Ваксините са важна стъпка за предотвратяване на инфекции, включително резистентни инфекции. Говорете с вашия личен лекар и с педиатъра на вашето дете относно ваксините, препоръчани за всички възрасти.

- Използвайте антибиотици и противогъбични средства само по предписание на лекар и никога не се лекувайте сами. Антибиотиците и противогъбичните средства спасяват животи, но когато се използват прекомерно или неправилно, могат да причинят странични ефекти и да допринесат за антимикробна резистентност.

- Пазете вашите животни и домашни любимци здрави. Говорете с вашия ветеринарен лекар относно използването на антибиотици и противогъбични средства и прибягвайте до тях само, когато е необходимо, за да предотвратите рискове за вашите домашни любимци.

- Винаги почиствайте ръцете си след докосване, хранене или грижа за животни. Вземете мерки за намаляване на контакта си с животински отпадъци, като например използване на ръкавици.

- Приготвяйте храната безопасно. Следвайте четири прости стъпки, за да избегнете хранителни инфекции – почистете, отделете, сгответе и охладете.

- Измийте ръцете си преди и след докосване на сурово месо, пиле и други домашни птици, морски дарове или яйца.

- Микробите от сурово месо, птици, морски дарове и яйца могат да се разпространят в плодове, зеленчуци и други готови за консумация храни, освен ако не ги държите отделно.

- Измийте вашите плотове, дъски за рязане и прибори след приготвяне на всяка храна.

- Използвайте една дъска за рязане или чиния за сурово месо и друга за храна, която няма да бъде сготвена, преди да бъде изядена. Не слагайте варено месо в чиния, върху която е имало сурово месо.

- Гответе храните до безопасни температури. Използвайте термометър за храна, за да сте сигурни, че храната е приготвена до безопасна вътрешна температура.

- Дръжте хладилника си на 4°C или по-ниска температура и охлаждайте храната в рамките на 2 часа след готвене.

- Охладете в рамките на 1 час, ако храната е изложена на температури над 32°C (като гореща кола или пикник например).

- Бъдете бдителни, когато пътувате в чужбина. Осведомете се предварително какви ваксинации са необходими, проверявайте здравните сигнали, придържайте се към безопасни храни и напитки. Планирайте предварително как да действате, в случай че се разболеете и научете повече за здравната система в съответната държава.

- Използвайте предпазни средства за предотвратяване на инфекции, предавани по полов път.  Ако тестът ви за полово предавани инфекции е положителен, вие и вашият партньор трябва да бъдете лекувани незабавно, за да не се заразите отново. Гонореята-често срещана бактериална полово предавана инфекция, може да бъде резистентна към лекарствата, предназначени да я лекуват.

Заключение:

Антибиотиците играят ключова роля в лечението на бактериалните инфекции. С течение на времето тяхната прекалена употреба и злоупотреба доведоха до антибиотична резистентност, която представлява голяма заплаха за общественото здраве, водеща до неуспешно лечение, увеличени разходи за здравеопазване и увеличена смъртност на пациенти с резистентни на антибиотици инфекции. Достоверната информация за правилната употреба на антибиотици е основен ресурс в борбата с антибиотичната резистентност.

 

Източник: nova

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини